Kategorier:
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Listverk: snickerivitt
Hej, Har två väggar som båda är synliga genom öppet valv, ett i hall och ett mot yttervägg i kök som jag gärna skulle vilja måla i en komplementfärg som lyfter det hela. Väggarna utgör lite "fond" till våningsplanet. Kommer att byta kök och det nya köket har färgen NCS S 2005-Y20R. Bänkskivor oljad ek helstav. Vitvaror svart/borstad svart Golv fiskbensparkett (europeisk ek), oljad. Väggar i övrigt Stockholmsvitt S 0502-Y. Tak Träpanel MOELVEN Trend Klassisk vit. Lister snickerivitt. Golv i anslutning i hall, Kolmårdsmarmor.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika, Nytt kök med färg: NCS S 2005-Y20R Bänkskivor oljad ek helstav Vitvaror svart/borstad svart Golv fiskbensparkett oljad ek Övriga väggar S 0502-Y Tak Träpanel MOELVEN Trend Klassisk vit Tak och golvlisst snickerivitt Moelven Golv entré Kolmårdsmarmor Det är väggarna markerat med rött på bilden som jag gärna skulle vilja ha i en avvikande/matchande färg. /Niklas
Hej igen
Tack. Vad har dina fönster, dörrar och lister för färgkod? Jämför med de vanligaste vita enligt mitt tidigare tips.
Fönster, dörrar och lister kommer att ha: NCS S0502-Y Det är Moelvens standardfärg för snickervitt. Detsamma gäller för takpanel NCS S0502-Y
Hej igen
Toppen, tack. Kika på 2149 Coffee, LADY 7613 Northern Mystic, LADY 4477 Deco Blue, LADY 8493 Green Tea eller LADY 6379 Cityscape till fondväggen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Hej Annika, Tack! Då har jag lite varianter att titta på och får ta det ett varv med mina döttrar... /N
:))