Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : S0500-N
Hej, Vi bor i en sekelskifteslägenhet med ca 3 m takhöjd och väggarna i vårt sovrum är målade i LADY Pure Color 1928 SOMMARSNÖ. Vi tycker att färgen passar mycket bra i rummet som har en stor balkongdörr längs ena kortsidan i nordvästlig riktning. Eftersom att det inte finns några fler fönster kan rummet uppfattas lite mörkt och därför valde vi en mycket ljus väggfärg. Nu har vi tänkt byta ut våra fristående garderober som är helt vita mot en garderobsvägg längs ena långsidan som är ca 4 m lång. Denna ska målas i en snickerifärg och vi tänkte passa på att få in lite mer färg i rummet. För tillfället lutar vi mot att måla garderoben i en ljusare grön nyans, men är osäkra på vilka kulörer som matchar bäst eller om vi bör överväga en helt annan färg för dessa förutsättningar?
Hej
Kika på LADY 8478 Pale Green, LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8303 Vit Ljung.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Stort tack för tipsen! Passar alla de färgerna bra ihop med väggar målade i SOMMARSNÖ eller borde vi även måla om vägarna i samma kulör som garderobsväggen? Ifall väggarna målas med LADY Pure Color (01 Supermatt), bör garderoberna målas så matt som möjligt (03 Pure matt) eller med en högre glanshet? Spelar det någon roll i sammanhanget att garderobsväggen är lång och att dagsljuset kommer in från ena sidan av den?
Hej
Jag har tagit hänsyn till att ni har LADY 1928 Sommarsnö på väggarna men du behöver provmåla för att se hur kulörerna passar ihop i ditt ljus.
Ni kan även måla både väggar och garderober i samma kulör.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Låna hem glansprover för att se vilken ni gillar bäst.