Färgsättningen

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Dörr i NCS S 6020-G50Y

Hej, Vi ska snart börja bygga vårt kedjehus och skulle gärna vilja få tips från er gällande färgval – särskilt för hall, vardagsrum och sovrummen. Eftersom det är ett suterränghus är ljusinsläppet inte optimalt, kanske inte alldeles för mörk så rummen upplever liten. Vi gillar färg och har funderat på nyanser av grönt, grått och beige/sand/brun. Jag har bifogat några bilder från grannens hus som inspiration. Planlösningen ser ni i bilden nedan. Fasad är i färg NCS 3005-Y20R , Ytterdörren är i kulören NCS S 6020-G50Y, och vi planerar att lägga 60x60 cm plattor i grå/beige ton i entrén. Badrummet kommer att ha en ljus beige/vit färgsättning. Köket är från HTH och har färgen lera med NCS S4005-Y20R (se 3D bild). I de två sovrummen kommer vi att ha spegelgarderober från Elfa. Båda rummen har fönster. Vi tar tacksamt emot era rekommendationer kring färgsättning som passar både husets planlösning och ljusförhållanden En annan fundering, tak i samma färg som vägg, rekommenderar ni? Bara en idé. Annars kör vi vit tak i alla rum och väggfärg målas nån cm under taket

2025-09-10 18:44:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Här kommer några detaljerna Dörrar: NCS S 0500-N Snickerier: NCS S 0500. Alla fönster ram RAL7021 utan spröjs Fönsterbänk - Grå/beige Kalksten (Azul Cascais) I grannes hus, se bilderna, har de tagit bort taklist men vi kommer att ha en smått list. Hoppas det hjälper ge dig en bättre bild

14/09/2025 15:04:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1376 Froströk,  LADY 0486 Silke,  LADY 1016 Blek Sand,  LADY 12314 Grey Touch eller  JOTUN 1141 Natural Beige till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika! Jag funderade lite kring färgen, och jag gillade kokos och Sans. Silke kändes så ljust som vitt. Tror du det kan passa? Vilken tror du att kan passa bättre?

13/11/2025 22:30:00

Kommentar

Jag kan nämna att grannen kör kalk i allrum & hall, så du kan se hur det ser ut med ljuset i huset.

13/11/2025 22:31:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY 1875 Sans och  LADY 1931 Kokos är gulare och blir därför mindre bra om man har dörrar och snickerier i S0500-N. Hur upplevde du de övriga kulörerna när du provmålade?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej eftersom vi bygger helt nytt har vi inte möjlighet att provmåla.

18/11/2025 19:36:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag förstår. Provmåla enligt mitt tidigare tips på papper som ni tar med till bygget:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen, Vi vill nog köra blek sand i entré, hall, kök/v-rum i båda våningarna. Då har jag några funderingar Vår soffa är från Mio, se bilderna nedan från vår lägenhet nu. Du kan se vår soffbord, matta samt TV bänk. Tror du soffans färg kan funka med väggfärg blek sand? Till vårt sovrum 1 (rummen bredvid entré) med spegelgaderoben på ena väggen, vill vi gärna köra nåt grönt. Vi gillade grön te. Tror du det kan funka? För sovrummet 2 som är vid trappan, funderar jag måla en fondvägg, där mitt emot spegelgarderoben, har du bra tips som kan funka för vår färgval? I ett av sovrum där nere ska vår son har, min man gillade ocean air, kan det funka? Alt andra färg du tycker det kan funka?

28/12/2025 11:46:00

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jättesvårt att säga vilken exakt kulör soffan har. Jämför med färgprover på  LADY 1016 Blek Sand och även  LADY 12075 Soothing Beige. Provmåla.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun