Kategorier:
- Övrigt
Hej! Vi ska måla om huset och vill ha en bruten vit fasad med ljusgrå knutar, foder och snickerier. Tak, fönster och dörrar ska bli Ärggröna typ NCS 4020-G10Y. Vi har tittat på linoljefärg och tycker Engwall o. Claesson grön umbra 30 är fin. Då med brytningarna 10% fasad och 30% knutar, foder, etc. Viktigt att det ger en känsla från sekelskiftet . Fråga 1: Vilken kulör och färg hos Jotun skulle mest efterlikna valet av linoljefärg enligt ovan? Fråga 2: Annat förslag på bruten vit fasadfärg med ljusgrå detaljer som skulle vara fint ihop med tak och fönster?
Hej igen
Svårt att översätta linolja till våra kulörer.
S4020-G10Y är en ganska kall grön ton på fönster och dörrar. Det finns en risk de upplevs turkosa. Kan ni tänka er en annan färg på fönster och dörrar?
Hej! Idag är taket redan Ärggrönt i nämnd NCS, varför vi tänkt att fönster ska ha samma kulör. Vi kan även tänka oss annat förslag från er?
Hej igen
Tack. Jag förstår. Då hade jag valt en annan kulör till fönster och dörrar. Kika tex på JOTUN 1001 Eggvit till fasaden och JOTUN 1391 Ljus Antikgrå till detaljerna som knutar och foder. Fönster kan vara i antingen JOTUN 1391 Ljus Antikgrå eller JOTUN 1001 Eggvit. Vill du även testa en blågrön ton så kika på JOTUN 7163 Minty Breeze till fönster. Yttedörren kan vara i JOTUN 1877 Vallmofrö.
Grundmuren och ev fönster i denna målas i JOTUN 1973 Antikgrå.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak