Kategorier:
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Lätthet
Hej! Jag vill måla en hall med kolmårdsmarmor på golvet i en fin gul färg (funkislägenhet byggd 1936). Har kikat på Velvet, Sommarsol och Sunny spot. Alla med olika uttryck. Det är inga fönster i hallen, men i ett angränsande sovrum. Även tre dörrar som ev kan få samma gula färg. I övrigt är väggar, dörrar och lister målade i Lätthet och köket är i färgen Tidlös.
Hej
Kika på LADY 10246 Velvet, LADY 8124 Malmö, LADY 1303 Observe, LADY 11173 Humble Yellow, LADY 1392 Gul Antik eller LADY 1632 Rock Sugar. LADY 8054 Sunny Spot och LADY 10235 Sommarsol blir väldigt gula.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Tack för svar, du tror alltså att de riktigt gula i hallen (se bifogad bild på liten bit av hallen med vit byrå) blir FÖR gula? Velvet ser fin ut, kanske särskilt om även dörrar och lister målas i samma kulör. Jag har en fråga till om en vägg i köket/vardagsrummet som nu är i en ganska mörk terrakottafärg. Den orange möbeln bredvid väggen passar inte till så vi vill måla om. Har kikat/funderat på en grön, t ex Seamist, Iconic, Flow eller Restful. Eller köra Tidlös (som köket, eller Space). Allt gott, Anna
Hej igen
Kika på LADY 6253 Sea Mist, LADY 6378 Iconic, LADY 6235 Flow, LADY 6402 Restful, LADY 6351 Tender Green, LADY 6236 Darjeeling eller LADY 6384 Wish.
Provmåla igen och jämför med kulörerna till hallen.