Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Svarta fönster och lasetade foder o kulörråd enligt ovan
Vi har ett härligt golv i hall, matsal o vardagsrum som heter Kährs 1 stav Sparuto. Dett golv går i varm lite rödton. Detta golv vill vi gärna lägga i vårt nya hus i alla rum utom hall (där en del blir i oregelbundet klassisk skiffer) och våtutrymme. Vi har provmålat med drivved, sjösand, väderbiten och valnöt. Valnöten är varm men det går i pricip ton i ton vilket inte blir så kul. Drivved och sjösand är mer gråbruna och det blir inte heller bra ( varmt mot kallt). Väderbiten Är för mörk. I köket kommer vi att ha svart träkök. Lite tips vore fint. Vi har svårt att släppa golvnyansen men går det inte får vi förstås tänka om
Hej
Har du möjligen en bild på ditt golv så vore det toppen? Återkom med detta samt färgkod på köksluckor och en planlösning så fortsätter vi sedan.
Tack men vi har ännu inte fått byggt vårt nya hus och ville därför ha lite tips. Golvet Sparuto har vi i vårt nuvarande hus o önskar egentligen få behålla det i nästa då det är varm nyans och väldigt slittåligt.
Hej igen
Jag förstår men har du en bild på golvet så vore det toppen?
Kährs sparuto:se nedan
Hej igen
Tack. Kika på LADY Pure Nature 9049 Valnöt, LADY Pure Nature 9048 Mocka, LADY Pure Nature 9043 Sjösand eller LADY Pure Nature 9041 Drivved.
Provmåla på något ställe där det inte syns så väl eller på brädor lika fasad och tak.
Lasera med LADY Pure Nature, en eller två ggr.
Naturligt vacker interiörlasyr