Kategorier:
- Kök
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Se fråga.
Hej, Jag ska måla om väggar och samtliga snickerier i mitt kök. Köksluckorna är i Gentle Whisper. Tak är målat i S0300-N. Väggar och snickerier ska målas i vitt. Väljer mellan Jotun Lätthet och Jotun Klassisk vit. Tycker att Gentle Whisper är lite för röd och vill att luckorna ska framstå som så grå som möjligt. Vilken vit är då bäst att använda? Ska också måla om en liten walk-in closet, ca 1 kvm, utan ljusinsläpp. Tycker om Sophisticated Red men den blir för mörk. Har du några förslag på en ljusare bordeaux-färgad röd? Garderoben har snickerier i Froströk. Mellan garderoben och köket ligger en hall med snickerier i Froströk och en tapet från Casamance som heter Shinok i färgen Champagne (ljusbrun/beige). Undrar även vilken NCS-koden är för färgen 2846 Bordeaux? Vänligen, Susanne
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Från köket ser man endast hallen. Alla snickerier i hallen är i Froströk.
Hej igen
Tack. Kommer du att måla om allt som är vitt i bostaden, tak, fönster, dörrar och snickerier? Om inte, vad har dessa för vit färgkod?
Ja, jag kommer måla om allt som är vitt i bostaden, tak, fönster, dörrar och snickerier.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 10580 Soft Skin eller JOTUN 1376 Froströk till väggarna i köket och LADY 2856 Warm Blush till wic. Måla allt som ska vara vitt i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej, Jag har inte fått svar på någon av mina frågor. Vänligen se frågorna jag vill ha svar på i mitt första inlägg.
Hej igen
Måla allt som ska vara vitt i samma vita kulör. Så, om du vill ha helt vita väggar så måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar, snickerier och även vita väggar i LADY 1624 Lätthet. LADY 9918 Klassisk Vit blir för skarpt om du vill ha den även på väggarna. Provmåla igen.
Vad gäller LADY 12182 Gentle Whisper så har den en hel del rött i sig.
Vad gäller Wic så tror jag att jag har svarat dig?
Vi är lite restriktiva med att lämna ut våra färgkoder men alla våra kulörer går att få blandade hos våra återförsäljare. Din närmaste hittar du här
https://www.jotun.com/se-se/decorative/dealer-search
Vad behöver du ncs-koden till?
Hej, Du menar alltså att Lätthet på väggarna får Gentle Whisper (som jag har på köksskåp) att framstå som mer grå än om jag målar väggarna i Klassisk vit? Nej, du har inte svarat på min fråga om vilken ljusare Bordeaux-färg jag kan ha till min sic.
Hej igen
Både LADY 1624 Lätthet och LADY 9918 Klassisk Vit brukar fungera mot LADY 12182 Gentle Whisper men Lätthet blir mjukare. Du behöver provmåla för att se vad som passar bäst i ditt ljus.
Vad gäller LADY 12182 Gentle Whisper så har den en hel del rött i sig. Det innebär att den har en viss värme i sig och och är en sk greige kulör, alltså inte en grå. Du kan inte få den att se grå ut.
Angående Wic så skriver du att du upplever LADY 2951 Sophisticated Red som för mörk. Därför tipsade jag dig om en liknande ljusare ton LADY 2856 Warm Blush. Hur upplevde du denna?