Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S2005-30R
Hej, ska total renovera ett 1997 hus på Värmdö, Stockholm. Ska vara vårt fritidshus. Det är 240 i tak och har sol nästan hela dagen. Vi önskar samma färg på väggar som tak i alla rum och samma färg på snickerier och dörrar. Ska ha IKEA kök HAVSTORP beige S 3005-Y20R så färgerna måste passa till. Annars kommer vi ha ganska beige inrednings stil och ljusa ek golv. Har funderat på 1140 Sand på snickerier tycker den är fin men är öppen för förslag. Önskar en vit eller beige färg på väggarna men vill inte ha för grått eller gult. En till fråga, ska ha beige Öland sten i badrummet, rekommenderar ni en fin färg till som passar till beige klinker.
Hej
Kommer ni även att måla om fönster och tak? Om inte, vilken färgkod har dessa? Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Hej Annika och tack för ditt svar. Vi kommer som sagt ha köket HAVSTORP beige S 3005-Y20R. Vi ska måla allt, har inte bestämt någon färg än. Jag har fastnat lite för färgen 1140 Sand och skulle gärna vilja ha den på snickerier, dörrar och fönster. Har provmålat 1024 Tidlös men blev för grå, 1453 Bomull blev för gul. Även 1001 Eggvit, den är fin men funderar på om den är för vit. Vill ha samma färg på väggar som tak och vill ha en varm känsla, lite beige känsla men viktigt att det passar med Sand och köksluckor. Så jag skulle behöva förslag på väggfärg/takfärg som inte är 1001 Eggvit. Sen skulle jag också behöva en färg till badrummet, ska ha Öland klinker, se bild och länk. https://www.bauhaus.se/klinker-oland-beige-60x60cm-1-07-m2-krt Hälsningar Louise
Hej igen
Tack. När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton på en yta och ser denna ihop med en beige kulör på en annan yta så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".
Dina köksluckor i S3005-Y20R har en lite mer beige ton än LADY 1140 Sand som är rödare, vilket gör att de blir mindre bra ihop.
Kika i stället på LADY 1016 Blek Sand till alla snickerier och LADY 1376 Froströk, LADY 0486 Silke eller LADY 1875 Sans till väggarna. Måla det som ev ska vara vitt tex tak, i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack! Jättebra med blek sand den kör jag på. Kan jag ha kokos till? Har fastnat för den som väggfärg. Så fin färg! Vänligen Louise
Hej igen
Kika även på LADY 1931 Kokos till väggarna. Den brukar fungera med både S3005-Y20R och LADY 1016 Blek Sand men du behöver så klart provmåla för att se hur kulörerna upplevs i ditt ljus.