Färg på trappa och trappräcke

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Bella

Har målat hela min hall i kulören Bella, tak, väggar lister allt. Hallen är mörk, end ljus från kök vsrdagsrum och fönster på övre våningen. Nu vet jag inte hur jag ska göra med den gamla trätrappan med tillhörande räcke samt dörr in till liten wc. I rummet på övervåningen som möter trappan är färgen på väggarna dovt grågrön, har ej koll på exakt kulör

2025-09-23 14:19:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 20118 Amber Red,  LADY 20143 Lively Red,  LADY 20167 Welcoming Red,  LADY 2994 Heat,  LADY 8304 Timjan eller  LADY 8479 Evergreen. Måla trappa, trappräcke och dörr i samma kulör.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Stegen du kliver på i trappan målas med Trestjerner golvfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun