Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Ej taklister. Golvlister i samma färg som vägg? Fönster ”vit”.
Kulör till sovrum. 18 kvm med stort fönster i väster. En väg skall ha fondtapet Katsura från Thibaut i färgen coral (artnr T13624). Tudor i angränsande rum. Ljusa färger överlag i huset. Tyvärr ingen bra bild på rummet, endast en vägg i morgonljus med andra förslag på tapet och färg.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Dörrar är utan foder och vi har inga lister i tak. Enda trä i sovrummet är runt fönstret och jag bedömer färgen som S0502-Y. De listerna hade jag tänkt behålla i den vita färgen. Vi sätter nya golvlister och de hade jag tänkt måla i samma färg som väggen? Massivt trä, 95 höga med två fasningar. Golvlisten mot fondväggen - bör den ha en egen färg som harmonierar med tapeten? Med vänlig hälsning Ann
Hej igen
Tack. Vad har dörren för färgkod?
Hej! Vi har faktisk inga dörrar. Skickar bilder så framgår det förhoppningsvis hur det ser ut. 🙂 Närmsta rum är en klädkammare som målas om i Tudor. Just nu är planen att ”insidan av dörröppningen” också målas i Tudor. Men den kan ju lika gärna målas i färgen från sovrummet? Med vänlig hälsning Ann
Hej igen
Tack. LADY 0552 Tudor kan dra lite mot grårosa ihop med varmare vita. Har ni redan målat med denna i angränsande rum?
Nej, så inget är hugget i sten. (Listen runt fönstret kan ju också målas om, om det kniper.) Grårosa låter i och för sig trevligt, tycker jag!? Med vänlig hälsning Ann
Hej igen
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars. Om du börjar med sovrum så behöver du sedan anpassa dina övriga kulörval efter kulörer och tapeter i sovrummet.
Utifrån dina bilder så ser det ut som ni renoverar fler rum än sovrummet. Jag rekommenderar i så fall att ni börjar med kök/v-rum/hall och då är det bra om ni vill kolla upp och återkomma med vilken vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.