Fasad och fönsterfärg

Kategorier:

- Hus

Hej, Vi har satt ny fasad på vårat hus och funderar på att måla den i Jotun Pärlgrå. På bifogade bilderna är 2 stycken med den gamla fasaden och en med den nya som är grund och mellanstruken - denna färg tycker jag är alldeles för kall. Vi vill ha ett ljust hus men inte kritvitt utan att det gärna får bryta av. Finns det risk att Jotun Pärlgrå bryter mot rosa när det ligger vid en sjö? Vi ska även byta ut fönster och dörrar och funderar på att gå mot en mörkare färg dock inte grön. Har ni några förslag? Eller ska man istället gå mot det ljusare och vad skulle ni rekommendera då? Vi kommer även måla balkongen och göra om husgrunden (dock inte valt hur ännu)

2025-09-25 07:54:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack för bilder:))  JOTUN 0182 Pärlgrå har ganska mycket rött i sig vilket gör att den ibland kan dra mot grårosa, speciellt ihop med grönt.

Kika även på  JOTUN 1069 Villagrå,  JOTUN 0731 Demivit eller  JOTUN 1108 Fyn till fasaden.

Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd. Återkom sedan med vilken fasadkulör ni väljer så hjälper jag er vidare med detaljerna.

Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi har nu målat vår fasad på hus och gäststuga i Jotun pärlgrå. Vi skulle gärna vilja få förslag på vad vi skulle kunna ha för färg på fönster och foder. Vi tycker om den klassiska stilen, 1920 tals hus är en inspiration både ut och invändigt. Vi vill dock inte ha gröna fönster.

30/09/2025 07:29:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  JOTUN 1105 Villavit eller JOTUN 1283 Ljus Grå Umbra till foder. Fönster och dörrar kan vara i  JOTUN 0042 VILDVIN.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun