Färgval på väggar i kombinerat kök/vardagsrum

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Hej! Jag letar efter en passande vit väggfärg till vårt kombinerade kök/vardagsrum. Det är gulaktig ek i köksskåp och golv och jag är osäker på vilken vit nyans som kan passa. Jag är ute efter ett varm ljus atmosfär i rummet. Har funderat på färgen Tidlös och Själ t.ex. Tacksam för råd! Mvh Mikaela

2025-09-29 21:13:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

De vita detaljerna är målade i S0502. Då lägenheten ligger vid vattnet med mycket natur skulle jag vilja anknyta till det. Naturfärger. I kök vardagsrum skulle jag vilja ha sandiga färger. Det är mycket varm ek och jag vill inte "tynga ned" rummet med för stark väggfärg. Är ute efter något lätt och luftigt. Hellre åt beige än grått. Sovrummen vill jag också måla. Sovrummet närmast entrédörren är mitt sovrum (bilden där persiennen inte är nedragen en bit) och jag gillar när sovrummet har mörka väggar. Mitt nuvarande sovrum har jag målat i Coastal blue men nu vill jag ha något annat. Tacksam för förslag. I det andra sovrummet är jag ute efter en grön nyans. Tack på förhand. Mvh Mikaela

02/10/2025 15:37:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1140 Sand,  LADY 1931 Kokos,  LADY 1875 Sans eller  12308 Unbleached till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun