Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Hej! Jag och min sambo ska snart flytta in i en lägenhet på 65kvm med 3.25m takhöjd och öppen planlösning. Fönstren är stora och i västläge. Just nu har lägenheten genomgående en ljus blågrå färg som målades för över 5 år sedan. Säljarna vet tyvärr inte vilken färg det är. Vilken färg skulle ni rekommendera för att behålla en luftig och ljus känsla, men modernisera färgvalet?
Om vi målar om så kommer vi troligtvis även måla om lister och tak, så exakt nyans av vit på lister och tak är inte något som påverkar vårat färgval.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Jag la upp en kommentar för att undvika exakt det här svaret 😊 Vi kommer att måla om ALLA snickerier och lister
Planritning
Ett önskemål, om det är helt omöjligt att ge färgrådgivning utan att veta exakt nyans av vit på lister, så borde det vara ett obligatoriskt fält i erat formulär. Baserat på andra frågor är det uppenbart att det inte bara är jag som får det här svaret, utan 99% av de svar jag läste var exakt den här texten. Det var därför jag la till kommentaren att vi målar om. Om det inte går att ge svar utan att vi säger vilken nyans vi målar om listerna i, vänligen ge förslag för alla tre nyanserna av vit du listar.
Hej igen
Tack. Många som skriver att de ska måla allt menar inte fönster och köksluckor, då dessa ofta är lite knepiga att måla om. Därför frågar jag extra om detta.
De ljusa kulörer som många efterfrågar är extra känsliga för vilken vit ton man har på det som är vitt tak, fönster, dörrar, snickerier och köksluckor.
I vårt formulär som fylls i när man skickar in sin kulörfråga ber vi att man ska ange färgkod på dessa detaljer mm.
Jag beklagar att du upplever detta som jobbigt. Avsikten är att vi ska kunna ge det ett så bra färgförslag som möjligt:)
Om vi bortser från att allt som är vitt, vad tänker du för färg på dina köksluckor, ljus, mörk, neutral, grön, blå, gul....? Vad tänker du för färg på väggarna i kök/v-rum och i sovrum?
Hej! Tack för att du försöker hjälpa. Jag insåg inte hur mycket jag behövde veta för att kunna få hjälp, utan jag tänkte mer att jag kunde få några förslag på färger som brukar passa bra i lägenheter med hög takhöjd och fönster i östläge och som är populära just nu. Men med alla detaljer jag behöver känna till är det nog enklare för mig att köpa lite olika färger och provmåla och sen gå på egen känsla. Den här processen blev lite för komplicerad för mig.
*västläge inte östläge
Ingen fara. Välkommen tillbaka:)