Kategorier:
- Övrigt
Hej. Vi vill ha lite hjälp med färgsättning av vår etta. Hela rummet ska målas om dvs tak, väggar och lister. Tanken är att måla allt i samma kulör. Fönstret är riktat mot nordöst och vi vill ha en beige färg som inte känns grå men inte heller för gul. Vi har målat Kalk i vår villa och den tror vi skulle upplevas som lite för grå. Vi har tittat på nya köksluckor i S2005-Y20R och funderat på att kombinera dem med kulören Sand. Funkar de tillsammans eller vore det bättre att vi i så fall målar om befintliga luckor med Sand? Vilka andra beigea kulörer skulle ni rekommendera tillsammans med ett kök i S2005-Y20R?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej. Fönstret har färgkod S0502-Y. Dörrar och lister kommer vi att behöva måla om och då blir det antingen i samma kulör som fönstret eller väggarna.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1875 Sans eller LADY 1931 Kokos om köksluckorna blir i S2005-Y20R.
Provmåla igen.