Färgsättning väggar, lister och köksluckor

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : 0502y

Hej! Vi vill måla om vardagsrummet/kökets väggar i någon varmare beige och har kollat lite på Jotun lotus eller skandinaviskt ljus. Vi vill även ha någon matchande ljus gammelrosa i barnrummet. Och någon behaglig natur grön i sovrummet. Vi funderar också på att måla om lister och köksluckorna i någon lite mörkare kulör än väggarna i kök/vardagsrum, köket syns från vardagsrummet. På golvet ligger ekparkett och lister är 56mm breda också i ek men vill måla i en mörkare kulör alternativt samma färg som väggarna. Tak och dörrar/fönster har färgen 0502y och det kommer vi inte måla om. Hallen har färgen Jotun lys antik och ligger i anslutning till vardagsrummet. Vi har morgonsol i vardagsrummet och sovrummet

2025-10-08 06:40:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 1519 Vanilj till kök/v-rumsväggar. Köksluckorna kan vara i  LADY 1140 Sand.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun