Kulörrådgivning

Kategorier:

- Hall

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Vitt te

Hej, Vi håller på att renovera ett hus från tidigt 1900-tal. Våra färger i huset består av skandinavisk ljus och foder och lister är i färgen vitt te. Planen var att i trappen slipa så att den blev trären och den varma tonen skulle komma fram. Vi funderar dock på om vi skulle måla den i någon kulör som passar in med övriga färger i huset. Vi vill ha en harmonisk lugn känsla i huset. Färgen på övervåningen har vi inte bestämt än, men har sett i ett program väldigt fina kulörer på dörr och foder som jag inte vet vad det är för kulör. Bifogar bilder. Skickar även med en bild på hur det ser ut i anslutning till trappen.

2025-10-14 12:52:27

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.

Återkom med denna samt vilken vit färgkod din fönster, dörrar och tak har och även färgkoden på köksluckor, så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Fönster har 0502y, foder på fönster och dörrar är vitt te 1805-Y20R Tak är vitt 500. Köksluckor är målad i en kulör från Ottosson linolja som heter specialkulör 19 fick inget ncs nummer av dem. Bifogar en planlösning.

16/10/2025 20:21:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du möjligen en bild på dina köksluckor där man tydligt ser kulören på dem, så vore det toppen?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Ja det har jag. Skickar bild

20/10/2025 13:48:32

Kommentar

En till bild.

20/10/2025 13:51:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Tack. Kika på  LADY 2993 Kilim,  LADY 8494 Organic Green,  LADY 8493 Green Tea eller  2149 Coffee till trappan.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.

Stegen du kliver på i trappan målar du med Trestjerner golvfärg.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun