Kategorier:
- Övrigt
Hela lägenheten är målad i vitt med ekträdetaljer. Det är en öppen planlösning på bottenvåningen med ett tv-rum när man kommer upp för trappen. Det är 5 m i takhöjd i matsals- och köksdelen. Det finns ett räcke i tv-rummet så att man kan se ner till köket. Längst in på övervåningen finns det ett arbetsrum. Jag har försökt att få till kulörer som harmoniserar med varandra utan att det blir för mörkt. Jag försöker hämta inspiration från hotellrummen på Steam Hotell i Västerås. Eftersom jag vill måla om hela lägenheten har det inte så stor betydelse vad jag har för kulör på lister, dörrar, fönster och tak. Jag har gjort visualiseringar av rummen men får det inte att passa ihop eller så blir det för mörkt. Jag bifogar foton på de visualiseringar jag har gjort, så skulle jag mest behöva råd kring vilka färger jag ska ändra för att det ska harmonisera bättre och inte bli för mörkt. Som du ser i den ljusa visualiseringen av övervåningen så behöver färgerna harmonisera nerifrån och upp och från TV-rummet till arbetsrummet. Jag vet inte om jag kan få hjälp med detta men skickar en fråga så får vi se.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Jag har jämfört med färgprover och den som är absolut närmast är Beckers kokos 502, S0500-N.
Hej igen
Tack. Lite osäker, har du även S0500-N på dina köksluckor? Om inte, vilken färgkod har dessa? Har du en planlösning att ladda upp också så vore det toppen?
Det är samma vita nyans i taket. Jag hittar inte planlösningen. Hittade dock en planlösning från en lägenhet i samma hus. Den skiljer sig lite. Där det är wc och dusch är trappen upp till övervåningen. Sovrum 2 och 3 är ett sovrum (tror det är något mindre). Där det är sovrum 1 är vårt vardagsrum men utn vägg, alltså öppet ut mot matsal och kök. Det är ett fönster, ingen balkong. Där det står inglasad balkong är det en balkong, ej inglasad, 3e våningen. Trappan går upp till ett badrum rakt fram, ett större tv-rum som ligger ovanpå vårt sovrum och ett arbetsrum längst in, ovanför vårt vardagsrum. Där finns ett burspråksfönster, likt bottenvåningen. Hoppas detta ger lite info.
Hej igen
Tack. Har du även S0500-N på dina köksluckor? Om inte, vilken färgkod har dessa?
Det är samma färgkod på luckorna
Hej igen
Tack, toppen. När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på LADY 7628 Treasure, LADY 4618 Kvällshimmel, LADY 7163 Minty Breeze, LADY 6350 Soft Teal, LADY 6352 Evening Green eller LADY 7685 Subtle Green till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak