Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : Vit
Hej! Vi har just målat alla väggar i Jotun Cocos. Det blev bra i alla vinklar utan en. I lilla hallen har vi lagerblad. Sen blir allt cocos. Från hallen kommer man till köket som har ett ljust fint träbord och lilla Åland stolar i dimgrön, grå och vit färg. Vardagsrummet är fullt av gröna växter som inte gjorde sig bra till cocos. Inte heller blev den grå lamullsfåtöljen särskild lyckad. Eller den kalla grå soffan, som vi visserligen kommer byta om något år. Innan ommålningen var alla väggar vita och den stora väggen med växter och hyllor bakom soffa och fåtölj var i en ljuvlig smaragdgrön. Den band ihop och gav liv. Men var svår att matcha med annat tyckte familjen. Familjen längtar efter lugn och japandi. Det gör en del av mig med men jag har också stort behov av grönska, liv, djup, energi, att det hänger samman. Därför står jag här med ommålat hem och är missnöjd. Undrar om jag skulle kunna sälja in att få en färg på väggen igen, och vad som då skulle gå ton i ton med cocos och flörta med Jotun smaragd. Även om det kanske inte slutar i samma.
En bild
SJÖSMARAGD heter färgen vi hade förut. Hur hade den gjort sig nu, när vi har cocos istället för vitt på övriga väggar? https://www.jotun.com/se-se/decorative/interior/colours/6084-sea-emerald-interior
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.