Rådgivning kulörer

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

Hej, vi ska ha sans eller kokos på väggarna genomgående i vår nya lägenhet då vi är ute efter en neutral beige som är varm. Vi kommer även ha ett beiget kök (förmodligen i samma färg som väggarna) med en sten i calacatta Viola monet samt ett badrum i bricmate glanshammar. Rummen är ljusa med bra ljusinsläpp. Jag är dock osäker på vilken kulör vi ska ha på snickerierna då vi vill ha något som bryter av och blir en snygg kontrast som går åt grå/brun men samtidigt att det inte blir för hårt. Undrar därför om ni har några tips?

2025-11-15 14:03:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum och bild på bänkskivan, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, i taket har vi S0502-Y övriga snickerier inklusive fönster och dörrar ska målas i samma kulör. Köksluckorna ska målas i samma färg som väggarna, kokos eller sans, och hela lägenheten kommer att målas i samma färger. Bifogar bild på planlösningen som kommer att göras som så att köket är i mitten av lägenheten och nuvarande kök blir sovrum se markeringar i rött. Biforgar även bild på bänkskivan som kommer att vara i köket.

19/11/2025 22:35:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Den bänkskiva ni valt kan ibland dra lite mot lila. Det lila draget kommer att förstärkas ihop med gulare toner som tex  LADY 1931 Kokos och  LADY 1875 Sans. Det behöver inte vara fel men är bra att ha med sig.

Om du vill ha en något mörkare ton till snickerier, fönster och dörrar så kika på  LADY 1876 Vitt Te,  LADY 10678 Space eller  LADY 1016 Blek Sand.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun