En fondvägg i en hall

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Lister och övriga väggar kommer att målas om i vitt. Vilken vit färg är inte bestämd, men helst ingen vit med gul brytning.

Alla väggar i hall, kök och vardagsrum går i vitt förutom en fondvägg i köket som är i Deco blue. Vi skulle vilja ha en fondvägg i hallen också i någon murrig färg som ”hör ihop” med Deco blue. I hallen finns lite grå inredning.

2025-11-17 19:47:12

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun