Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Neutralvit
Hej, vi renoverar ett 60-tals hus från grunden och funderar nu över vilka färger vi ska ha på väggarna. Det är tre rum/ytor som ska färgsättas. - Kombinerad entré, hall, kök, matsal samt vardagsrum - Sovrum - Barnrum Vi tänker oss naturnära färger och kanske framför allt då olika nyanser av beige, greige, grått och grönt. Vi har en ljusbeige ekparkett genomgående i alla rum. Köksluckorna har färgen Blek sand. Dörrar, lister och foder samt innertak är neutralvita för stunden men vi kan tänka oss att måla de. Fönstren är även de neutralvita för stunden men de kommer bytas ut till svarta framöver. I den stora ytan vill vi gärna ha en väggfärg som funkar ihop med köksluckor i färgen Blek sand. Vi fundera på en ljus beige/greige färg alternativt någon grön nyans (som gärna är åt det mörkare hållet). Vi har nog tänkt oss en och samma färg i hela ytan. Färgvalen i övriga rum får gärna vara åt de lite mörkare hållen. Vi är tacksamma för alla tips och råd vi kan få. 😊
Hej igen, det slog oss att vi kanske inte alls behöver ha en och samma färg på alla väggar i stora rummet. Vi tar tacksamt emot förslag på färger som kompletterar varandra även där, för att skapa rum i rummen.
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad så brukar det vara bäst att börja med kök/v-rum. Därefter blir det lättare att hitta kulörer som passar, till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på JOTUN 1141 Natural Beige, LADY 1939 Sandbeige, LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack snälla, vi har kikat en del på Froströk Silke innan och gillar båda de. Vilken eller vilka gröna kulörer funkar ihop med de?
Hej igen
Om köksluckorna är i LADY 1016 Blek Sand och väggarna i kök/v-rum målas i LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke så kika på LADY 1939 Sandbeige, LADY 10678 Space, LADY 8302 Lagerträd eller LADY 8281 Pale Linden till sovrummen. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla igen.