Kategorier:
- Hall
Har målat med Tudor i hallen, som har väldigt lite ljusinsläpp. Den blev väldigt ljus, och hade tanken att måla garderoben i hallen i samma färg, men nu är jag sugen på att ta en annan färg till garderoben. Vilka passar ihop med Tudor? Var så få alternativ här på hemsidan.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej! Tak och lister har NCS S0502Y. Finns inga fönster eller köksluckor. Och dörrarna ska målas i ett senare skede.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1623 Marrakesh, LADY 2951 Sophisticated Red eller 2149 Coffee till garderoberna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Men vad trevligt! Finns det någon grön, blå eller gul nyans som skulle kunna passa? Skulle vilja ha lite mer färg.
Hej igen
Kika även på LADY 4477 Deco Blue, LADY 4618 Kvällshimmel eller LADY 4894 Ocean Air. Gröna toner kommer att förstärka det röda i LADY 0552 Tudor och den kan då lätt dra mot rosa. Detta kan även dina varmare vita detaljer göra.
Provmåla igen.
Hej! Har nu provmålat och älskar sofisticated red, men även dom blåa. Men det är för mörkt där den ska målas tyvärr. Den röda sen bara mörkbrun ut. Finns det fler ljusa förslag?