Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Hej, Vi har köpt ett hus från 1990-talet och vi planerar att måla om följande rum: hall som sitter ihop med trappanuppgången till övervåningen och även vardagsrummet på övervåningen. Tre sovrum på övervåningen där två av sovrummen är barnrum. Det finns även ytterligare ett vardagsrum på nedervåningen som vi önskar måla om samt köket. Jag har funderat på att ha samma genomgående färg i kök, vardagsrum x2 och även hall för att få en enhetlig känsla i hela huset. Vi planerar även att måla om väggar, tak och snickerier (förutom fönsterbrädorna). Fönsterbrädorna är i trä. Jag har tänkt följande färger: Vardagsrum x2, hall och kök i färgen Kokos 1931 och en vit takfärg och för snickerier. Skulle det vara fint med Lätthet på snickerier och tak? I barnens sovrum har jag tänkt: Sovrum 2, barnrum: Soft Skin, Silky Pink eller Dusty Pink (Jag vill inte att det ska vara för rosa) Sovrum 3, barnrum: Har du förslag på någon färg? Jag skulle gärna vilja ha en könsneutral färg. Sovrum 4, vuxen: Har du förslag på någon fin färg? Sovrum 2, 3 och 4 ligger alla på övervåningen med dörren mot vardagsrum nr 2 där jag tänkt att vi ska ha Kokos men är öppen för andra alternativ också. Den stora utmaningen jag ser med att ha samma färg (Kokos) även i köket är för att det är vita köksluckor som vi inte kommer måla om direkt så frågan är om vi eventuellt ska välja en annan färg i köket. Jag bifogar en bild på köket och även andra rum samt planlösning. Stort tack för din hjälp! Bästa hälsningar
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i HELA bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej, Vi kommer måla om taken och alla snickerier. Däremot kommer vi inte få tillgång till huset innan vi måste välja färg för att kolla fönster och även köksluckornas färg. Men kanske kan återkomma med köket och börja med alla andra rum? Så får vi återkomma med färger på luckor och även fönster så fort vi får tillgång. Alla spotlights ska bort och vi ska göra släta vanliga tak i samtliga rum. Bästa hälsningar, Moa
Hej igen
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka vad som blir fint och hur du upplever slutresultatet.
Återkom gärna med färgkoden på fönster och köksluckor om dessa ej ska målas.
Hej igen, Nu har jag fått svar. Det är Nordsjövit på fönster, lister och foder. Luckorna är mest troligt S0502-Y. Ser fram emot din hjälp!
Hej igen
Tack. Jag har dock inte tillgång till Nordsjövit. Vilken av de färgkoder jag tipsade om är mest lik dina vita detaljer? Det påverkar mitt förslag och vad som blir fint:)
Hej Annika, Nu har jag färgkoderna till innerfönster, karmar och lister. Det är färgkod - S0603-Y03R och på luckorna i köket är det S0502-Y. Vi planerar som sagt att måla om alla lister och tak, men inte luckorna i köket eller innerfönster ännu. Solen går upp på framsidan av huset där hallen och köket har fönster mot, och annars är det mest sol på kortsidan där vardagsrummet på nedervåningen, kök och sovrum 2 och 3 (barnrummen) har fönster mot. Solen går ner igen på baksidan så att det blir ljusinsläpp i vardagsrummet både uppe och nere. Hoppas detta räcker för att bilda dig om uppfattning om färger och ljusinsläpp som kommer påverka alla färgval. Bästa hälsningar och tack för ditt tålamod. Moa
Hej igen
Toppen, tack. När man ska måla en hel bostad så är det bra att börja med kök/v-rum. Därefter brukare det vara lättare att hitta vackra och harmoniska kulörer till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.
Kika på LADY 1931 Kokos, LADY 1875 Sans eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till de allmänna utrymmena.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Perfekt, helmatt tak