Färg till ett helt hus inne och ute

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Hej, Vi ska renovera vårt hus från 1940-talet och det blir helt nytt både inne och ute. Vi vill våga färg/toner. Vi vill ha det ljust på entréplan i de sociala miljöerna och lite mer färg på övre plan där vi har boende-ytorna. Taken ska målas in och likaså alla lister mm. Husets fasad ska vara ljus, nästan vit, men med en brytning så det inte sticker i ögonen när solen ligger på. Materialen vi valt är ett ek-golv i en oljad stil och mörkare kalksten i hallen. Fönsterna kommer vara vita troligtvis men även här har vi möjlighet att välja brytning i samband med att vi beställer dem.

2025-12-01 15:05:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vilka färgkoder kan ni välja mellan till fönster, insida och utsida, och dörrar? Behöver det vara en standard-ncs eller RAL?

Har du en planlönsing och färgkod på köksluckor?

Återkom med detta så fortsätter vi sedan med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Ursäkta för sent svar men vi har inväntat koden på köket. Den är NCS S 3005-Y20R och vi kommer kombinera detta med vissa delar av köket i betsad ek. Kulör på dörrar väljer vi själva tillsammans med lister men insida fönster blir nog en klassisk 0502Y. Bifogar bilder på planritningen. Tusen tack! Mvh Therese

09/12/2025 20:56:51

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Exteriört. Vad kommer fönster att ha för färgkod på utsidan? Samma som insidan, 0502-Y (utan S)??

Interiört. När man ska måla en hel bostad så är det bra att börja med kök/v-rum. Därefter brukare det vara lättare att hitta vackra och harmoniska kulörer till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Om era fönster kommer att vara 0502-Y (utan S) så måla allt annat som ska vara vitt tak, dörrar och övriga snickerier i  LADY 1001 Eggvit.

Kika sedan på  LADY 1875 Sans,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 1931 Kokos till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Tusen tack för detta. Var verkligen till stor hjälp. Vi har några veckor till innan vi får tillträde men har redan beställt kök och fönster för att få framfart i renoveringen. Vi kommer även måla husets fasad. Här kommer fönsterna vara samma 0502Y på utsidan. Huset har en putsad fasad med sockel. Trappan är i grå granit och längs med huset kommer ett tralldäck byggas tillsammans med en pool med mörk liner och vanliga cementplattor 70x70 som placeras runt omkring. Vi kommer ha ytterdörr i ek men altandörrarna kommer vara 0502Y. Vi mottager gärna förslag även på husets utsida. Tack!

11/12/2025 10:13:35

Kommentar

Insåg precis en rättelse. Det ska vara S0502-Y

11/12/2025 10:18:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Exteriört. Har du även en bild på granittrappa och cementplattor? Det påverkar precis som fönster och dörrar vad som blir fint på fasaden.

Interiört. 

När man ska måla en hel bostad så är det bra att börja med kök/v-rum. Därefter brukare det vara lättare att hitta vackra och harmoniska kulörer till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Kika på  LADY 1875 Sans,  LADY 1625 Själ,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 1931 Kokos till väggarna i de allmänna utrymmena.

Måla dörrar och alla snickerier i  LADY 1453 Bomull. Taken målas i  LADY 1001 Eggvit som är aningens ljusare än Bomull men ändå en varmare vit ton.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du uppelvde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun