Väggfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vi är öppna för förslag!

Hej! Vi har bestämt oss för att måla kökvägg och köksluckor i kulören NCS 2102-Y43R. Vår övervåning har ganska öppen planlösning och köket syns från vardagsrum och hall. Vi vill ha tips på färg till resten av övervåningen (vardagsrum, matplats, hall, sovrum). Klassisk vit, Reflektion eller annan? Gärna ljust, vitt eller nästan vitt, och något som inte ser gult ut på sikt. Vi ska lägga ekgolv på hela övervåningen. I vardagsrummet är det större fönster än på kökssidan. Vi har även ett sovrum på övervåningen som behöver målas om, det får gärna hänga ihop. Snickerier, dörrar och tak tar vi gärna emot tips på också!

2025-12-02 13:24:37

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 10341 Kalk,  LADY 12182 Gentle Whisper,  LADY 0552 Tudor eller  LADY 1376 Froströk till väggarna i kök/v-rum/hall. Måla allt som ska vara vitt i bostaden, fönster, dörrar, lister och tak i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Skulle det funka med klassisk vit på väggarna? Har man isf klassiskt vit även på dörrar, lister mm? Förstod jag det rätt att reflektion inte skulle passa? Tack!

09/12/2025 14:55:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om väggarna ska vara helt vita så måla även dessa i  LADY 9918 Klassisk Vit. Kika även på  LADY 1622 Reflektion. Ev blir den för varm mot S2102-Y43R men provmåla.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun