Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Kök: eggwhite vardagsrum: antikvit
Hej! Jag har två frågor idag :) 1. Vi har köpt en kökssoffa till vårt kök som vi vill måla i rött. Köket är målat i fresh pasta. Skulle gärna få några förslag på Röda färger som kan matcha väggen. 2. Vi har köpt ett skåp till vardagsrummet som ska målas om. Väggarna är målade med 'froströk'. Vi funderar på att måla skåpet i antingen blått, mörkgrönt eller mörk rött. Kan jag få några förslag på kulörer som går fint ihop med väggen? Tack för all hjälp! Mvh Freja
Hej
Om du målar soffan i en röd kulör så kommer LADY 1775 Fresh Pasta att upplevas grönaktig. Om du ändå vill testa en röda så kika på en varmare dämpad röd som tex LADY 2993 Kilim eller LADY 20118 Amber Red.
Skåpet i v-rum kan vara i någon av dessa röda eller LADY 8494 Organic Green eller LADY 4618 Kvällshimmel.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Vår bästa färg - till trä och panel
Okej, vad för andra färger kan vara bra för kökssoffan då? Kan blå eller grön funka? Och om ja, gärna förslag på specifika kulörer där :)
Jag undrar också om det till skåpet i vardagsrummet kan fungera med några mer "pastelliga nyanser", vi har nämligen mycket andra detaljer i rummet som drar åt det hållet, så jag tänker att det eventuellt kan krocka lite med dessa lite dovare färger som du föreslog
Hej igen
Kika på den blå och gröna till skåpen i v-rum och även LADY 8252 Green Harmony, LADY 7685 Subtle Green, LADY 4477 Deco Blue eller LADY 4894 Ocean Air. Provmåla igen.
Tack för svar!! Får nog bli deco blue den blir nog super!! Fick bara svar på det ena meddelandet dock, jag undrade också över vad du hade för andra förslag till kökssoffan om inte röd är ett bra val :)
Hej igen
Här kommer ett förtydligande. Du kan alltså kika på de kulörer jag tipsade om till skåpet i v-rum, även till kökssoffan och LADY 8252 Green Harmony, LADY 7685 Subtle Green, LADY 4477 Deco Blue eller LADY 4894 Ocean Air. Provmåla igen.