Kategorier:
- Kontor
Lister/dörrar/fönster : Dörr i Jotun sand
Hej. Vi drömmer om ett kontor i rosa toner och platsbyggd skrivbordsmöbel/bokhylla i rött. Funderar även om taket kan gå i samma röda ton som platsbyggda möbeln. Resten av huset går i väldigt naturliga toner med beige (Jotun Sand), mörk ek och grönt. Går det få ihop övergången utan att få en chock? Vill gärna få in mer färg i vårt hem. Har ni några förslag på rosa/röda toner att testa? Rummet är relativt litet 10kvm och har norrläge med endast ett fönster.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej. Vi har Jotun Sand på alla tak, väggar, innerdörrar och lister generellt. Köket är i mörk ek. Alla fönster är svarta. Har ringat in rummet det gäller på planlösningen nedan, allt kan målas förutom innerdörr. Närliggande Allrum och korridor har som nämnt ovan Jotun Sand överallt. Sovrum 3 är endast gipsat än så länge men ska bli ett barnrum. Sovrum 2 har också Jotun sand som bas men med en stor fototapet med djungelmotiv (barnrum). Tvättstuga har lister, golv och tak i Jotun kokos. Med vänlig hälsning, Rebecca
Hej igen
Tack, toppen. Kika på 20362 Pink Ambience, LADY 10580 Soft Skin, LADY 12083 Devine, LADY 2040 Ljus Granit, LADY 2224 Indi Pink eller LADY 20047 Blushing Peach.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Vacker panel - helt enkelt
Perfekt, helmatt tak
Hej igen! Tack för svar! Vi har provmålat pink ambience tillsammans med Sophisticated Red och även Senses tillsammans med daydream och gillar båda kombinationerna. Du tror ändå att det fungerar att köra ett rum med lite mer kulör i vårt annars rätt neutrala hem med jordnära kulörer? Vårt stora sovrum är målat i belgian Brown utöver det jag tidigare skrev. Jag är lite rädd för att tappa någon slags röd tråd genom hela huset… men det är ju så fint med färg och det kanske kan pigga upp lite? Med vänlig hälsning, Rebecca
Hej igen
Jag har tyvärr ingen möjlighet att välja åt er då jag inte kan vara på plats:)
Provmåla på stora papper och försök att se in i rummet från angränsade rum och se hur det upplevs. Generellt tycker jag att det brukar vara härligt med lite mer kulröt ton i ett kontor men ni behöver som sagt provmåla och jämföra med befintliga kulörer.