Kategorier:
- Kök
- Barnrum
- Kontor
Hej! Min man skrev till er för någon vecka sedan, men ni önskade då få mer information om kulör på fönster och tak mm innan ni kunde hjälpa oss, så jag skickar nu en ny fråga med förhoppningsvis all information ni behöver 🙂 Vi bygger ut huset med cirka 70 kvm bestående av två små sovrum, ett badrum, ett gästrum/hemmakontor och ett kök/vardagsrum. Tak och fönster är kulör ncs s 0502-y i alla rum. Tapet i ett sovrum är Morris pimpernel bayleaf/manilla. Tapet i det andra sovrummet är Morris Mallow dusky rose. Tapet i kök/vardagsrum är Morris Lemon tree bay leaf och i gästrummet morris strawberry thief. Bifogar bilder på alla tapeter och planritning. Det som vi vill måla är alla innedörrar, foder, golv- och taklister, delar av väggarna i de två sovrummen (det ska bli som en alkov vid sängarna och inuti den tänkte vi måla istället för tapet) och köksluckor. Vilka kulörer rekommenderar ni? Vi har funderat på grön kulör liknande bladen på citrontapeten i köket, i sovrummet med pimpernel har vi varit inne på grågrön nyans liknande de ljusaste bladen i tapeten, i det andra sovrummet antingen ta upp det rosa eller vita i tapeten och i hemmakontoret eventuellt också nån grågrön som tar upp bladen i tapeten. Men vi behöver hjälp med lämpliga kulörer och jag känner också att det kanske blir för spretigt med olika färger? Eller vad tycker ni? Har ni förslag på kulörer med de färger vi tänker eller tycker ni istället något helt annat? Hur ska vi göra med dörrarna om vi har olika färger i de olika rummen på listerna, ska då dörrarna målas med olika färger (exempelvis rosa på sidan som är inne i sovrummet och grön på sidan som är i köket)? Vi önskar hjälp med detta 🙂 Tack så jättemycket på förhand!
Hej
För att hålla ihop det hela så hade jag valt samma kulör på alla vita detaljer som fönster, dörrar, lister och tak. In dina fönster har S0502-Y så måla alla snickerier och tak i LADY 1001 Eggvit. Köksluckorna kan vara i LADY 8493 Green Tea, LADY 8575 Natural Green eller LADY 8252 Green Harmony.
Alkoverna kan målas i LADY 7613 Northern Mystic eller LADY 8494 Organic Green i det rum som får tapeten Morris pimpernel bayleaf/manilla.
I det rum som får tapeten Morris Mallow dusky rose kan alkoven målas i LADY 2856 Warm Blush, LADY 20046 Savanna Sunset, LADY 20118 Amber Red eller LADY 20144 Grounded Red.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack så jättemycket för hjälpen 🙂 vi lutar åt green tea på köksluckorna, organic green i alkov med pimpernel-tapet och Savanna sunset i alkov med tapet mallow dusky rose. Dock gällande lister, foder och dörrar så skulle vi gärna ha någon annan färg än eggvit. Vi undrar om sand skulle kunna vara ett alternativ som vi kan ha på lister, dörrar, dörrfoder, fönstersmyg och fönsterfoder i alla rum samtidigt som vi låter fönsterkarm, fönsterbågar och tak i alla rum vara S0502-Y? Eller har du något annat förslag på kulör som skulle passa i alla rum om vi inte vill måla i eggvit men ändå ha kvar tak, fönsterkarmar och fönsterbågar i S0502-Y?
Kom på att vi hade en fråga till. Gällande sovalkoven i rummet med tapet mallow dusky rose. Vi gillar som sagt ditt förslag på Savanna sunset, men nu när vi funderar på färgen sand på lister och snickerier blev vi intresserade av devine eller desert pink i sovalkoven. Tror du att de skulle vara fina till tapeten och lister plus snickerier i sand?
Hej igen
Kika i så fall på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1875 Sans eller LADY 1931 Kokos. Det är svårt att hitta en mer kulört ton som fungerar mot alla tapeter. Jag tror också att ni kommer att uppleva det lite stökigt med en kulört ton i sovalkoverna och en annan på snickerier, tillsammans med tapeter och vita fönster.
Provmåla dessa.