Kulörval

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : INTE BESTÄMT

Hej, Jag ska måla om min sekelskifteslägenhet som ligger i västläge. Jag vill gärna ta inspiration från hotellet Ett hem då jag gillar stilen och värmen. Jag har två gröna kakelugnar, en i varddagsrummet och en i sovrummet samt att jag kommer sätta upp pärlspont på väggarna. Köket är inte helt bestämt men lutar mot beige med rostfria ståldetaljer. Golven kommer vi att köra i mörkbetsad fiskbensparkett i alla rum och kommer vilja måla om tak samt lister så gärna förslag på de. Hallen kör vi gärna i en mörkare kulör och här kanske vi bryter upp med ljusare oxagon golv i någon härlig färg eller svart,vit. Det får gärna kännas klassiskt, varmt men coolt och annorlunda.

2025-12-16 21:29:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Det ska vara NCS S 0502-Y. I vardagsrummet tänker vi oss något åt det gröna hållet, köket kanske något varmt mjukt. Kök ej klart ännu. Sovrum mysigt som matchar den mörkgröna kakelugnen. Det kommer sättas upp bröstpaneler och lister i taket i alla rummen. Vänligen Sofie

26/12/2025 15:21:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Kommer du att måla köksluckorna själv? Om inte så är det bra att börja där och välja köksluckor. Återkom med färgkoden på dessa så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Det lutar starkt åt att vi kommer köra på Kvänums kök Liljencrantz i trä fudge. Bifogar bild. Listerna och bröstpanelen vi bygger kan vara i en annan färg mot väggarna och vi är öppna för förslag på listerna också. Väggar ska rivas och allt ska byggas om. Bifogade fler bilder på lägenheten och vi kommer självklart att provmåla så det passar mot kakelugnarnas färger.

08/02/2026 18:53:23

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus,  LADY 1931 Kokos eller LADY 1625 Själ ll väggarna i kök/v-rum. Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i  LADY 1001 Eggvit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplever dessa kulörer i ditt ljus och mot köksluckor och bänkskiva, så fortsätter vi med övriga rum sedan.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Supreme Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för svar. Låter fint men vi har använt kokos i tidigare lägenheter och vill göra denna lite roligare. Skulle man kunna göra gröna lister och bröstpanel eller exempelvis blått? Borde man då hålla en ljusare grön ton på väggarna och lister, panel i mörkare grön alt blått. Tror du det kommer kännas rörigt. Alt kokos på väggarna och bröspanelen i färg. Tack på förhand!

09/02/2026 14:52:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jag tror att ni kommer att uppleva det väldigt grönt om även väggar och snickerier blir gröna. Kakelugnarna kommer framträda mer om ni har en kontrasterande kulör på väggarna. 

Om ni vill ha lite mer kulörthet så kika på  LADY 20046 Savanna Sunset,  20362 Pink Ambience,  LADY 12083 Devine LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 1519 Vanilj. Här kan du tex ha  LADY 1519 Vanilj på väggen och  LADY 12083 Devine eller  20362 Pink Ambience på snickerierna. Provmåla dig fram. 

Om du ändå vill kika på en grön ton så kika på  LADY 8281 Pale Linden eller  LADY 7386 Pistachio till väggarna men då hade jag målat snickerierna i vitt. 

Provmåla igen. Återkom med hur du upplever dessa kulörer mot köksluckor och kakelugnar så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika! Tack för att du tagit dig tiden att hjälpa till. Ha en fortsatt fin dag!

10/02/2026 15:10:06

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt om jag kan hjälpa dig. Återkom med hur du upplever dessa kulörer mot kakelugnarna och köket så fortsätter vi sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun