Färgsättning av hel våning

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Okänt men öppna att måla dem

Vi ska flytta in en etagelägenhet byggt 1989 och önskar hjälp med färgsättning. Vi vet inte vad det är för färger på lister, dörrar och fönster, men är öppna för att måla om dem. Det stora sovrummet önskar vi måla i jotuns Sophisticated red. Vill gärna ha förslag på passande rosa färg för taket (typ dämpad rosa av nåt slag). Bör vi måla in dörren eller vilken färg passar för den? Barnrummet önskar vi också förslag på färg till. Det är ett litet rum med litet fönster. Sen vill vi gärna ha tips på färg till hallen. En tanke är att sätta ett städskåp i hallen i ikeas köksserie halvstorp i färgen djupgrön. Föreslå gärna färg förslag till väggarna. Även vardagsrum och matrum vill vi gärna ha förslag på färg. I köket är det vita luckor. Kaklet kommer bytas ut men oklart till vad. Det kan anpassas till väggarna. Bifogar planlösning samt bilder på lägenheten. Det är bilder från annonsen så inte vår inredning.

2025-12-17 23:32:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kan ni tänka er att måla om alla fönster, dörrar, lister och köksluckor? Om jag, vad tänker ni för färg på köksluckorna? Om nej så är det bra att utgå ifrån den färgkod som de vita detaljer som ej ska målas har? Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Köksluckorna ska vi inte måla om, men vi kan nog bortse från köket helt. Det är framför allt vyn från entrédörren och inåt i lägenheten vi är ute efter. Köket kommer som sista rummet och när man kommer in från trapphuset är det hall, anslutande rum och vardagsrummet och trappan som syns. Övriga dörrar, karmar och fönster kan vi tänka oss att måla om.

18/12/2025 13:38:09