Kategorier:
- Hall
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : S0500-N
Hej! Vi ska måla in trapp och anliggande spalje i antique green och är ute efter en ljus (men inte ”för vit”) färg till väggarna vid trappan. Kommer inget direkt dagsljus till utrymmet. Vad kan funka? Färger i hallen som angränsar är S2005-G30Y på väggarna och S0500-N på listerna.
Hej
Vad har du för färgkoder i angränsande rum till hallen och trappan?
Det är inga direkt öppna rum i närheten, så de ytor man främst ser är hall nedervåning och hall övervåning, där väggfärgen är S2005-G30Y och lister har S0500-N. Just nu har vi gamla Gabon-dörrar till alla rummen i huset men vi funderar på att även måla dem beroende på hur det ser ut när vi målat trapp.
Hej igen
Tack. Om vi bortser från angränsande rum så kika på LADY 1928 Sommarsnö, LADY 8470 Smooth White, LADY 8395 Vit Komfort eller LADY 8282 Vitpeppar till väggarna i trapphallen.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför noga mot angränsande rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust