Kategorier:
- Övrigt
Hej, jag skulle gärna vilja ha lite hjälp med att hitta nyans när vi ska måla om vårt hus. Vi har köpt ett hus som är målat ljusgult som är väldigt eftersatt som behövs både tvättas och sedan målas på nytt. Vi vill efter tvätt måla huset vitt och undrar vilka kulörer som rekommenderas. Jag vill gärna inte ha en färg som gulnar efter ett tag, vill inte heller ha kritvitt utan ett bruten vit färg som håller sig fin länge. Det är ett stort hus på 210 kvm i två plan, skogstomt, nära sjöar och hav. Vilken färg skulle ni rekommendera och hur gör man bäst för att hålla färgen i så fint skick som möjligt? Vi har kollat på infinity
Hej
Ska du även måla om alla fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod har dessa? Det påverkar övriga kulörval.
Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra.
Hej Annika, jag har nu både provmålat och även fått låna hem en färgmätare av min lokala färgbutik. Jag är mest inne på att eggvit är närmast i färgton på fönstren. Dörren (där man ser det guldiga handtaget) kommer bytas och anpassas efter huset. På fönstrena verkar de vara en plastlist närmast glaset och trä på ramen. Vit behov målar jag dessa men helst inte. Tycker eggvit är närmast i kulör på den plastlisten längst in. Tar gärna rekommendationer på fler färger vi kan testa att mäta med innan vi bestämmer oss. Men huset vill vi ha vitt 😊
Denna bild verkade ej komma med..
Hej igen😊
Tack, toppen. Om du vill ha ett helt vitt hus och dina fönster har en varmare vit ton så kika på 1001 EGGVIT till fasad, vindskivor, knutbrädor och foder.
Ytterdörren är fint att markera genom en avvikande kulör. Kika tex på 0152 STAVERNGUL, 8413 HERRGÅRDSGRÖN eller 1434 LABRADOR.
Grundmuren målas i 11129 SMOKY GREY om du väljer Herrgårdsgrön eller Labrador till dörren och i 11130 SHADE om du väljer Staverngul till dörren.
Provmåla på skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor om huset. Betrakta på lite avstånd.
Träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder målas med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details. Grundmuren målas med JOTUN DryTech Murfärg.
Lycka till😊
DEMIDEKK Infinity - vår bästa utomhusfärg
Supermatt utomhusfärg som håller längst*
JOTUN DryTech Murfärg - håller muren fin länge