Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Vi vill måla om även dom
Hej, Vi ska flytta och önskar professionell hjälp med att ta fram genomtänkta och passande kulörer till vårt nya hem. Lägenheten är 90 kvm och i funkisstil. Vi planerar att måla om samtliga rum. Det finns en öppen spis i tegel som är vitmålad, och i hallen vill vi lägga ett rutigt golv i roströda/vinröda/krämvita rutor. Köket vill vi gärna lacka om och tar tacksamt emot förslag på färger som lämpar sig för köksluckor. Vi ser framför oss ett ganska mörkt kök – vi har funderat på en brungrön ton eller en mörkröd, men är öppna för andra förslag som kan passa helheten. Kaklet i köket ska vi också ta bort. Vårt mål är ett varmt, ombonat och mysigt hem, gärna lite mörkare än klassiskt beige. Vi har mycket möbler i teak samt en beige soffa, så färger som harmonierar med detta är viktiga för oss. Som referens älskar vi stilen och färgskalan på hotellet Ett Hem, och dras mycket till den känslan. Vi är säkra på att vi vill ha ett blått sovrum. För övriga rum är vi öppna och vill gärna få en genomtänkt helhet med ett vuxet, moget och tidlöst uttryck. Ser fram emot era tankar och förslag. Vänliga hälsningar Frida
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika, Tack för snabbt svar. Vi skulle gärna vilja måla om lister också, vi är lite inne på att måla dem i samma färg som väggarna, eller en lite mörkare nyans än väggarna. Vi tar gärna dina bästa tips på kombinationer väggfärg med listfärg ☺️
Hej igen
Tack. Kommer ni även att måla om fönster och dörrar? Om inte, vilken färgkod har alla fönster och dörrar i bostaden?
Hej igen, Ja precis, även dem kommer målas om. Även elementen. Vi vill att de blir en enhet, där av målar vi om allt ☺️
Hej igen
Tack. Har du även en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Självklart, här kommer den ☺️
Här kommer lite fel bilder på lägenheten. Obs det är mäklarbilder så inte våra möbler
Du kan även få lite inspirationsbilder som jag har. Finns kanske ingen röd tråd på de bilderna, därför vi känner att vi behöver hjälp för att ta oss dit. Men den där stilen gillar vi.
Hej igen
Toppen, tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Kika på LADY 2951 Sophisticated Red, LADY 2993 Kilim eller LADY 20118 Amber Red till köksluckorna och LADY 1519 Vanilj till väggarna i köket. V-rum kan då vara i LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller LADY 1140 Sand.
Måla allt som eventuellt ska vara vitt tex tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför även med rutit golv. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej igen, Tack för dina fina tips ☺️ Vi har landat i att måla köksluckorna i sophisticated-red. Men är betydligt svårare med valet av väggfärg till detta. Vilken av färg skulle du säga skulle passa bäst till den? Vi vill gärna ha en lite mörkare & varmare väggfärg så det inte blir kallt och vitt. Samt en vit varm färg till tak& lister. Tack på förhand!! Frida
Hej igen
Hur upplevde du de kulörer jag tipsade om till väggarna och till det som ska vara vitt?
Vi kände att de färgerna drar lite mot rött, och vi vill gärna att de drar lite mer mot gult, så det blir mer varmt. Vi har kikat på sans, humble yellow och vitt te (den är väl något kallare). Är det någon av dem du tycker passar bättre/sämre till den röda färgen? Eller har du något annat tips? Tack för all hjälp! Det är guld värt 🌟
Hej igen
Tack. Ihop med röda köksluckor så behöver du en lite rödare underton i den neutrala kulören för att den inte ska dra mot gulgrönt. Men, om du ändå vill testa en något gulare kulör så kika på LADY 1875 Sans, LADY 1931 Kokos eller LADY 0486 Silke. LADY 11173 Humble Yellow och LADY 1876 Vitt Te tror jag du kommer uppleva gulgröna mot dina röda köksluckor. Provmåla igen.
Jag förstår ☺️ Jag tror det är därför vi gillar humble yellow också, för att den drar lite mot grönt. (Gillar mer det än att det går mot rosa) Men det kanske bara är smaksak, finns väl inga rätt eller fel. Om vi kör på sophicaded red på köksluckor, humble yellow på väggar i kök, hall och vardagsrum, tycker du fortfarande att vi ska ha lätthet på tak och lister? Ha en fin dag!
Vill tillägga att vi kollat på färgen ”soft” också. Det kanske är ett bra allternativ om man inte vill att färgen drar för mycket mot grönt?
Hej igen
LADY 1276 Soft kan precis som LADY 11173 Humble Yellow dra mot gulgrönt ihop med röda köksluckor. Provmåla så ser du hur den upplevs i ditt ljus och mot luckorna.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla igen.