Vilka färger som går iho

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Vitt

Vi har haft mkt vitt. Börjat måla om lite nu. Köket har vi målat i froströk och sovrummet i silke. Vi har en plans så vårt vardagsrum ligger mellan kök och sovrum. Nu vill vi måla om vardagsrummet och undrar vad som skulle passa då vi vill ha lite mörkare än köket men ändå i typ samma toner som kök/ sovrum. Vill det ska gå hand i hand och inte se rörigt ut.

2025-12-28 19:37:17

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej. Tack för svar. Tyvärr vet jag inte ang lister. Den vanligaste vita tror jag det är. Vi ska vara denna gång måla om vardagsrummet. Men vill fast det är olika färger att det går hand i hand med dom andra 2 vi har som ligger närmast. Froströk och sommarsnö, dom har vi i rummen precis vid vardagsrummet. Så dem ska gå ihop utan att se dumt ut eller rörigt

29/12/2025 18:13:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Alla färger upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Färgkoden på dina vita detaljer, köksluckor och kulör i angränsande rum utgör tillsammans en ganska stor yta som du ser samtidigt som den nya kulören och kommer därför att påverka hur du i slutändan kommer att uppleva slutresultatet.

Jämför med de färgprover jag tidigare tipsade om:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Så jag måste uppge färgen på listerna innan du kan svara på vilken väggfärg som skulle passa ihop med silke och froströk? För för vår del spelar det ingen roll. Vi vill mest veta vilka färger som går ihop, vägg till vägg med dom vi har så det smälter ihop/ passar. Listerna kan vi fixa till sen om inte det e fint

30/12/2025 11:21:03

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Olika kulörer blir mer eller mindre bra med olika vita.  LADY 0486 Silke och  LADY 1376 Froströk blir finare om man har kritvita vita detaljer. Om man har varmare vita detaljer så kan Froströk och Silke dra mot rosa och snickerierna brukar upplevas gulare.

Vidare, så är det finast om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Om du målar om alla vita detaljer, tak, fönster, dörrar och snickerier så är det alltså viktigt att de har samma vita kulör.

Men, om du ändå bortser från detta så kika på  LADY 1016 Blek Sand,  LADY 12075 Soothing Beige eller  LADY 12076 Modern Beige.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.






Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun