Förslag på färgkombination för hemmakontor

Kategorier:

- Kontor

Lister/dörrar/fönster : Vitbetsat trätak, lister, dörrar, fönster i S0502-Y. Golv i något mellanljus trälaminat (kommer ev ersättas, och i så fall då till samma typ av ljusare ek som resten av trädetaljerna)

Hej, vi håller på att inreda om ett ungdomsrum till ett hemmakontor för två. Rummet är rätt litet 3.2x3.3 samt 2.53 i takhöjd. Vi tänker oss att inreda med rätt mycket ekdetaljer (som synes på skissen). Vi har också relativt mycket konst som ska upp på väggarna i alla möjliga olika färger (mest fotokonst - skickar med lite illustrativa exempel bland uppladdade bilderna - där framgår även hur taket ser ut). Vi har tänkt oss att måla väggarna i en färg och hyllor och andra trädetaljer (som inte är ek) i en närliggande något mörkare färg. Just nu lutar vi antingen åt kombinationen Darjeeling+AthenianBlue alt Iconic+Cityscape. De två kombinationerna är ju rätt lika så det vore superroligt att få förslag på några helt andra kombinationer som skulle kunna ge en känsla av ett mysigt hemmakontor med hintar av en modern, skandinavisk och rogivande hotelllobby. Mvh Micke & Mia

2026-01-14 09:29:49

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på kombinationen  LADY 6236 Darjeeling på väggarna och  LADY 6128 Athenian Blue eller  LADY 5489 Free Spirit till hyllor mm.

Kika även på ett grönare alternativ med  LADY 8493 Green Tea till väggarna och  LADY 8479 Evergreen till detaljerna.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun