Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Ska målas i vitt - se ovan
Vi ska måla om köksväggar, vardagsrum och hall som har en halvöppen planlösning. Vi utgår från våra köksluckor, köksbänk och golv i val av kulör. Allt annat i huset ska renoveras förutom badrum där endast fönster och dörrfoder ska målas om. Köksluckor är Ballingslöv Ostronbeige NCS kulör: NCS S 2005-Y20R. Diskbänken är i afrikansk granit. Golven är alla ekparkett med holländskt mönster men eftersom delar av golvet bytts ut i omgångar är det lite olika nyans. Golvet i hallen är nyligen bytt och är det mörkaste (tarkett noble ek retro), golven i köket respektive hallen är mer gula. Badrummet på nedervåningen har mörkgrå klinkers och grå/beige kakel, en kommod i ek och en bänkskiva i afrikansk granit. I kök och vardagsrum vill vi ha något som känns inbjudande och harmoniskt som en varmare vit kulör, beige, dämpad/varmare gul eller annat förslag. Det viktigaste är att det harmoniserar med köksluckorna, men gärna lite färg utan att det blir för mycket. Vi har provmålat med soft dunes och tycker att den är fin i sig men känns lite platt och kanske lite kall mot köksluckorna. Vi vill gärna ha en rosa kulör i hallen. Vi är förtjusta i pink ambiance och har provmålat med den men vill att det ska harmonisera väl med vardagsrummet. I övrigt ska vi måla om alla rum och "trim" i huset inklusive tak, dörrfoder, golvsocklar, fönster mm. I nuläget är vår plan att välja en vit kulör för detta och tar gärna emot förslag även på vit kulör. Kök och vardagsrum har fönster i väster och hallen har fönster i öster.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, ja allt ska målas om. Upprepar det som anges i frågan "I övrigt ska vi måla om alla rum och "trim" i huset inklusive tak, dörrfoder, golvsocklar, fönster mm. I nuläget är vår plan att välja en vit kulör för detta och tar gärna emot förslag även på vit kulör. "
Hej igen
Tack:) Kika på LADY 1376 Froströk, 12313 Soft Dunes eller LADY 1931 Kokos till v-rum/kök och LADY 10290 Soft Touch eller LADY 12083 Devine till hallen. Måla allt som ska vara vitt i bostaden tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Tack! :) Finns det någon anledning till att inte använda pink ambiance i hallen? Finns det ingen färg som kan agera bra övergång mellan den och köksluckorna? Har du något förslag på färg till kök/vardagsrum som är varmare och mer "färg" som vi kan testa? Vi vill inte att det ska ta över men när vi testmålade med soft dunes så kändes det som sagt lite platt mot köksluckorna. Vi vill att det ska kännas varmt och inbjudande och inte för grått, även om vi vill att det ska kännas vilsamt och harmoniskt.
Hej igen
Dina köksluckor i S2005-Y20R kan dra mot grönt ihop med rödare toner. Därav min försiktighet med detta.
Om du vill ha lite mer "tryck" i kulörerna så kika i så fall på LADY 11173 Humble Yellow till köket och LADY 8222 Kryddgrönt eller LADY 8478 Pale Green till hallen. Provmåla även 20362 Pink Ambience i hallen och se hur du upplever den.
Provmåla igen.
Fint tack! Jag ska testmåla med humble yellow och sedan jämföra devine och pink ambiance i hallen. Är det fortfarande Lätthet du rekomenderar för alla vita detaljer?
Hej igen
Måla allt som ska vara vitt i bostaden tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet. Provmåla.