Färgmatchning linoliummatta

Kategorier:

- Sovrum

- Barnrum

Vi har precis köpt en ny lägenhet, och både i vårt sovrum och i babyrummet ligger en röd-orange matta med marmormönster. Vi kan inte byta ut mattan men vill måla väggarna och eventuellt taken så det passar ihop. I vårt sovrum har vi En vit sängram och vita byråer, till babyrummet har vi ännu inte köpt möbler. Möblerna på bilderna är alltså inte korrekta.

2026-01-20 10:29:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag har tyvärr ingen uppgift om vilken vit färg som använts eftersom vi ännu inte har tillträde till lägenheten. I angränsande rum är det trägolv med vita väggar, och i köket är det gröna köksluckor.

21/01/2026 14:46:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Alla färger upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Färgkoden på dina vita detaljer, köksluckor och kulör i angränsande rum utgör tillsammans en ganska stor yta som du ser samtidigt som den nya kulören och kommer därför att påverka hur du i slutändan kommer att uppleva slutresultatet.

Kolla därför gärna upp den vita tonen på allt som är vitt:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Vi har som sagt tyvärr inte möjlighet att göra det i dagsläget, och eftersom vi måste bestämma och beställa färg innan tillträde är det inte heller möjligt att avvakta.

22/01/2026 13:42:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 1519 Vanilj,  LADY 12118 Hummus eller  LADY 10290 Soft Touch till sovrum och barnrum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför med vita detaljer, golv och angränsande rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun