Fräscha upp badrum

Kategorier:

- Övrigt

Vi har Jotun reflektion och kokos i övriga rum. Nu behöver vi hjälp att piffa till badrummet.

2026-01-25 21:51:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-Y (utan S) och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt vad ni gillar för färger, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag förstår vi har Jotun klassisk vit på dörrar osv. De ska inte målas om. Vi gillar nog de flesta färger, grön, beige, grå, gul och röd,

31/01/2026 16:25:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 7626 Airy Green,  LADY 7627 Refresh,  LADY 2782 Deco Pink eller  LADY 5452 Nordic Breeze till okaklade väggar och tak.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun