Kategorier:
- Hus
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej! Vi försöker bestämma färg på våran fasad. Det är två olika material på huset. En del är puts en del är målat mexitegel. Taket är svarta tegelpannor. Vi ska sätta in nya fönster som har färgkod RAL 6003. Vi vill ha en ljus fasad men inte vit. Vi har tittat lite på NCS 2005-y40 men jag är rädd att det blir lite för mörkt. Vi har ett ganska litet enplanshus. Tacksam för råd!
Hej
Har du en bild på ditt hus att ladda upp så vore det toppen?
Tack! Här kommer bild.
Hej igen
Tack. Kika på JOTUN 0182 Pärlgrå eller JOTUN 1376 Froströk till fasaden. Måla det som ev ska vara vitt tex vindskivor i JOTUN 1624 Lätthet.
Grundmuren målas i JOTUN 11130 Shade.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
För bästa råd om produkter avseende de olika materialen måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.