Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Antikvita snickerier och vitt tak
Hej! Vi har målat vårt sovrum i tidlös 1002-y och våra lister är målade i antikvit. Nu behöver vi kulörråd till vår garderob som täcker hela kortsidan av vårt sovrum. Vi har testat smooth white och antikgrå men jag tycker att vårt rum kändes för kallt och vill åt en varmare kulör. Jag skulle vilja ha förslag på en varm "krämig" ljusbeige färg som kombinerar vår väggfärg bra alternativt en mörkare färg som drar åt det bruna hållet. Jag vill gärna att rummet ska kännas varmt och ombonat då jag inser att vi valt en väggfärg som drar mot det kalla hållet. Stort tack på förhand!
Hej
Det mest harmoniska när man färgsätter med neutrala, toner som grått och beige, är att välja olika kulörer med ungefär samma gulhet/rödhet i undertonen. Om du målar en yta i grått jämte en annan yta i beige så kommer den grå ytan att upplevas kallare och den beige ytan gulare, när man ser dem tillsammans.
Om du har målat rummet i en grå ton så blir det alltså mindre bra om du målar garderoberna i beige. Kika i stället på en något varmare grå ton som tex LADY 10679 Washed Linen, LADY 1352 Form eller LADY 0394 Varmgrå till garderoberna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank.
Tack snälla för hjälpen lutar åt varmgrå eller washed linen på garderoberna :)
Bara roligt att hjälpa dig:) Glöm inte att provmåla.