Färg i källare

Kategorier:

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : NCS 0500-N

Vi vill måla om i vår inredda källare som används som gästrum, lekrum, kontor och även förvaring av akvarium. Källaren har tre små fönster och ligger i österläge. Vi bor i ett radhus från 40-talet och har neutralt vita väggar NCS 0500-N överallt förutom i dotterns rum där vi har målat med Jotuns ginger tea (som vi älskar!). Jag gillar varma, dämpade färger och skulle gärna få in lite mer värme och ljus i källaren. Det känns som en utmaning dock med grått blankt golv, minimala fönster och akvariumbelysning (som är igång bara delar av dagen). Om det går att få det att kännas mysigt, inrett och som en varm kram genom en färg skulle jag bli väldigt glad. Vi gillar beiga, beige/persika, gula och gröna kulörer.

2026-02-04 12:26:50

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kika på  LADY 12123 Contemporary White,  LADY 1928 Sommarsnö,  LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 8303 Vit Ljung. Måla tak och väggar i samma kulör.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, LADY Essence, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Supreme Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun