Kulörtes trapp

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vitt

Hej! Vi ska måla vår trapp. Vad har ni för tips för kulör? På väggarna är det kalk från jotun.

2026-02-09 18:23:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag skulle säga att färgkoden på tak, lister och dörrar är 0500-n. Angränsande rum är liknande kulör kalk, greiga. Köket en ljus pastell-rosa. Huset är från 32 men många originaldetaljer kvar. Hälsningar Rebecka

10/02/2026 18:23:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Kika på  LADY 2951 Sophisticated Red,  LADY 20118 Amber Red,  20362 Pink Ambience,  LADY 7613 Northern Mystic,  2149 Coffee eller  LADY 12180 Present.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Stegen du kliver på i trappan målas med Trestjerner Golvfärg.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun