Färgval

Kategorier:

- Kök

Hej Ska bygga om kök med överskåp i ostronbeige NCS S 2005- Y20R och underskåp i mellsnmörk ek Mood. Har valt ett Tarketgolv i vinyl. Gärna tipps om väggfärg. Sommarsnö, Tidlös, Reflektion el liknande. Jag är ganska villrådig. Vänligen Magnus

2026-02-17 13:58:27

Kommentar

BänkskivN heter snowy Ibiza

17/02/2026 14:19:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika Allt kommer att målas om, tak och fönster, dörrlister. I en ”standard”vit färg, Det blir bara lite väggfärg ovan överskåpen, som jag söker en matchande lätt avvikande färg. Tänkte mig samma färg i angränsande matdelen.

18/02/2026 17:17:02

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en färgkod i angränsande rum?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen Annika Det angränsande rummet på bild skall ha samma färg som köket. /magnus

19/02/2026 14:02:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Ok, vad har du för färgkod i det angränsande rummet till de rum som ska målas, tex i en hall?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun