Kategorier:
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Reflektion
Hej, vi renoverar vår lilla WC om 1kvm. Den ligger under en trapp och har ett snedtak, noll ljusinsläpp. Klinker på golvet skall vara Bricmates olive azul, handfat och toalett vita samt kromade detaljer. Innerdörren och väggar ute är målade med reflektion. Vi vill måla in väggarna inkl taket i samma färg och har tänkt oss en varmare gammelrosa som matchar mot våra detaljer. Den får inte vara för ljus då vi vill känna en varm ombonad känsla. Har kikat på Indi Pink som är ganska ljus men har sett liknade som målats på både vägg och tak och då känns den mörkare. Bifogade hur WC såg ut innan för hur layout blir sedan samt nuvarande status. Har även en inspobild på färg men den kan vara snäppet ljusare också Har ni något bra förslag? Tacksam för hjälp.
Hej
Kika på LADY 12083 Devine, LADY 10290 Soft Touch, LADY 2224 Indi Pink eller LADY 20047 Blushing Peach.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak