Färgråd

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

- Kontor

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Trä

Vi ska flytta in till ett 60 talshus som vi ska i princip totalrenovera men vi vill ändå försöka återställa 60 talskänslan men lite mer modernt. Vi älskar t.ex. Marie Olssons nya hus. Vi kommer förmodligen ha ett träkök alternativt släta luckor i någon kulör och mörkgrå stenskiva. Badrummet kommer förmodligen ha mörkbrunröda toner i kaklet och bli lite murrigare. Vi kommer att ha kvar det gamla furutaket som det är så det blir trädetaljer där samt lister och skrapa fönster trärena. Vi kommer även lägga holländsk parkett i alla rummen så som ni ser på bilderna. Skickar inspirationsbilder på badrum och kök. Vi är lite inne på någon bruten vit för egentligen hela ovanvåningen men kom gärna med andra förslag om ni tycker något annat hade passat bättre

2026-02-20 14:16:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Självklart, ber om ursäkt. Denna är lite felaktig, lite större där soffan är t.ex.

23/02/2026 14:29:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. När man ska måla en hel bostad så är det bra att börja med kök/v-rum. Därefter brukare det vara lättare att hitta vackra och harmoniska kulörer till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Om luckorna kommer att vara i en mörkare träton som bilder så kika på  LADY 1140 Sand,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 12118 Hummus till väggarna i kök/v-rum.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer ihop med träluckorna så hjälper jag dig vidare med övriga rum.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun