Vi ska måla om vårt nya hus som vi ännu inte fått tillträde till. Vi tänker måla samtliga väggar och tak, osäker på om vi ska måla snickerierna också eller bara byta golvlisten.

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Saknar färgkoden men de är en aning gulare i tonen. Står bara fabriskmålat vit.

Vi har köpt hus och ska måla om samtliga rum invändigt. Önskar måla hallen, vardagsrummet, matsalen, köket samt allrummet i vit färg som är varm och ombonad. Huset har öppen planlösning och största ljusinsläppet mot vardagsrummet/ matsalen är sydläge. Ek parketten ska slipas och vitpigmenteras och lackas. Behöver tips på vit färg men som ändå är harmonisk och ombonad. Dörrarna är en aning varmare och det vita köket som är öppet mot vardagsrummet och hallen har färgen Aspekt vit från Myresjö. Taket ska vi också måla. Vet inte om det är lättast att måla om samtliga snickerier och i efterhand även byta dörrar mot vitare nyans.

2026-02-21 21:53:43

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Kollat förgkoden på nästan alla dörrar med hjälp av en apparat och får upp denna kod: S 0603-G80Y Men jag vet att originalet var denna färgkod från början: s 0502-Y Dörrfoder och listerna ska bytas ut i hela huset till samma nyans som dörrarnas ursprungliga färg. (S 0502Y Vi har inte kollat övrig snickeri men man ser att de är samma färgkod som dörrarna. Köksluckor har färgkod s 1002-y (vit aspekt Myresjö) Taket och väggarna i samtliga rum ska målas. Det är här vi behöver råd i vilka färger detta ska göras. I de tre sovrummen har jag funderat på följande färger: 1. Soft touch 2. Froströk men ev en aning mörkare 3. Minty breeze I de öppna utrymmena har jag funderat på en vit färg som är ombonad och harmonisk - Men inte gul! Taket har jag inte funderat över än men såklart vitt. Skickar en bild på planlösning

23/02/2026 22:04:05

Kommentar

Hej igen, Jag vill tillägga att vi kommer ha mycket ljusinsläpp i söderläge till kök/ matsal och vardagsrum därför vill jag inte heller ha för varma färger med risk att det blir för varmt med det ljuset om du förstår vad jag menar.

23/02/2026 22:30:06

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man ska måla en hel bostad så är det bra att börja med kök/v-rum. Därefter brukare det vara lättare att hitta vackra och harmoniska kulörer till övriga rum. Det blir lätt övermäktigt annars.

Om du vill ha en vit ton i de allmänna utrymmena så blir det finast om du har samma vita kulör på väggarna som på alla snickerier. Kika på  LADY 1001 Eggvit eller  LADY 1453 Bomull. Båda är varmare vita men Eggvit är något vitare. Måla taken i Eggvit.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi med övriga rum.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Som sagt så har vi ingen möjlighet att provmåla i huset då vi inte har tillträde till huset förens i april och då ska målarna börja måla på en gång. Jag har hittat små ark och flyttat runt färgen eggvit runt i vårt nuvarande hus och tror att vi kommer välja den kulören. När jag tittat på kulören i andras hem så kan jag i vissa ljus uppleva den som lite för gul för min smak. Har du tips på andra vita kulörer som är lite mindre gula men fortfarande dova och vita och som skulle matcha med våra snickerier? Du skriver att den inte passar till helt vita färger men vi har vitt kakel i köket samt vissa möbler i vitt, tror du att eggvitt kommer upplevas som gul då? Du tipsade om olika varianter när det kommer till att måla hall och kök men hur ska vi tänka där när vi målar eftersom det är öppen planlösning och väggen har inget slut om du förstår vad jag menar, blir det inte nyansskillnader? Mvh Romana

25/02/2026 18:21:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på din fråga. Alla kulörer upplevs olika i olika ljus och även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Därför behöver du provmåla och se hur kulörerna upplev i just din miljö.

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer ofta lite gulare än de egentligen är om man ser dem ihop med kritvita vita detaljer som då kan få ett blå-stick.

Lite osäker på din sista fråga också. Ibland behöver man ha en lite mer robust färg, tex i en hall. Då kan du måla väggarna i hallen i LADY Wonderwall och övriga väggar i LADY Pure Color.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej igen. Jag menade hur kommer övergången se ut om vi målar med en robust väggfärg i hallen/ kök till en slät matt på samma vägg då det är öppenplanlösning om du förstår vad jag menar? Kommer man inte se skillnaden på väggen där den robusta färgen slutar? Vi har landat i kulören eggvit på väggar och tak i de öppna rummen, hall/kök/vardagsrum/allrummet. Vill gärna få förslag på fina kulörer till sovrummen. Vilken färg ska vi ha i taket i sovrummen? Idag har vi soft touch i dotterns sovrum vilket vi även tänkte ha i blivande huset. Hennes rum ligger i västläge. I vårt stora sovrum har vi idag Soothing beige. Jag vill fortfarande ha varma harmoniska kulörer men lite ljusare i vårt nya sovrum. Vårt sovrum kommer ligga i östläge. Slutligen till sonens sovrum som kommer ligga i västläge önskar jag någon form av grå/blå färg. Jag gillar Minty breeze men är orolig över att färgen kanske är för mörk för att måla hela rummet i då rummet är 10 kvm och jag vill inte att rummet ska kännas mindre och mörkt. Vad skulle du rekommendera? Funderade på att endast måla halva väggar i den och halva i vitt.

02/03/2026 10:54:35

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY Wonderwall är lite blankare än  LADY Pure Color. Byt produkt i en dörrpost eller i ett hörn.

Kika vidare på  LADY 10290 Soft Touch till dotterns rum och  LADY 12083 Devine,  LADY 10678 Space eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus i ert sovrum. Sonens rum kan vara i  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 8303 Vit Ljung,  LADY 5200 Dusky Blue eller  LADY 6351 Tender Green. Ljusare blå blir bättre om man har vitare vita detaljer.

Provmåla igen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi har nu bestämt oss för kulörerna soft touch i dotterns sovrum, Space i vårt stora sovrum samt tender green i sonens sovrum. Jag har fortfarande svårt för att bestämma mig om vi ska ha eggvit eller lätthet i de andra rummen. Jag kan tycka att eggvit känns för gul när vi har mycket solljus (söderläge) större delen av dagen. Vilken vit takfärg ska vi ha i samtliga sovrum? Jag vill ju att det ska vara enhetligt.

30/03/2026 15:01:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Om du vill ha vita väggar så måla dessa i samma vita som dina vita detaljer har. Läs gärna mitt tidigare svar om vita detaljer:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun