Kategorier:
- Hus
- Garage
Dörrar/fönster/garageport :
Grundmur och tak :
Hej, Önskar måla om huset eller göra om detaljerna. Tvätta måste vi göra oavsett. Det är Falu Rödfärg idag. Antingen behålla huset rött med ex grön dörr och foder runt fönster alt måla om till beige med gröna och vita detaljer. Har tittat på Herrgårdsgrön den är vacker tycker jag. Vi har kokos som vägg och takfärg samt blek sand till snickerier och dörrar inomhus. Vad tror du skulle vara finast på detta hus i Stockholms skärgård. Vilka färger rekommenderar du? Tack!
Hej
Vad har du för färgkod på fönster och garageport?
Hej, vet tyvärr inte någon klassisk vit. Men de ska målas om också tänker jag.
Hej igen
Lite osäker. Har du möjlighet att förtydliga om du kommer att måla om alla fönster, dörrar och även garageport?
Hej, vi önskar måla om allting. Fasad, fönster och garageport. Vänligen Louise
Hej igen
Tack. Om ni målar med vanlig täckfärg på fasaden så kika på JOTUN 0025 Dalaröd, JOTUN 0042 VILDVIN, JOTUN 1283 Ljus Grå Umbra, JOTUN 1939 Sandbeige eller JOTUN 1141 Natural Beige till fasaden.
Garageport, fönster och dörrar kan vara i JOTUN 8413 Herrgårdsgrön. vindskivor, knutbrädor och foder målas i JOTUN 1105 Villavit.
Provmåla på stora skivor som du kan flytta runt och se hur kulörerna upplevs på olika sidor av huset. Betrakta på lite avstånd.
Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.
För bästa råd om hur du får bort Falurödfärgen måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.se. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.