Kategorier:
- Sovrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0500
Hej har ett rum som är målat i Tudor. Väggar och målat in två hyllor i färgen. Lite sugen att måla en brunare kulör i taket. Vi har en sockel som är lite högre och den är vit likaså foder runt fönstren och dörr. Denna bruna (som jag målar i taket) vill jag sedan ta upp i köket (köksluckor) som ligger intill. Det är helt vitt idag på väggarna och skåpen är ljust ljust grå. Vill måla köksskåpen bruna. Köket angränsar till vardagsrum målat i lys antik.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Lilla hallen vid ingången, ljusgrå tapet. Vill byta till Lisa Larson Lejon eller Pure Honeysuckle & Tulip Soft Russet. Första gästrummet intill köket är målat i Tudor, ljusa golv, lite mörka detaljer. Stort fönster och högt i takt. Funderar på någon rolig färg i taket som sedan kan tas upp i köket. Här behöver jag råd. Köket vita väggar, ljusa golv, stora fönster och högt i takt. Köket är ljusgrått och jag funderar på att måla köket i någon rolig färg för att få saker att hända. Vardagsrummet som angränsar till köket är Lys antik. Vita detaljer och mörkbruna inslag i vissa möbler. Har tagit upp kuddar etc. i rostrosa/rött för att få röd tråd till lilla hallen innan sovrummet. Lilla hallen innan sovrummet är roströd/rosa - Palazzo. Tar upp det röda/rosa i tapeten i sovrummet. Sovrummet är Green harmony och Pimpernel grön. Andra sovrummet är Solkatt (antik gul) som tar upp det gula i pimpernel. Dressingroom mellan sovrummen. Här är allt helt vitt och här skulle jag vilja sätta in dörrar eller draperi vid garderoberna i någon rolig färg som binder ihop allt.
Hej igen
Tack, toppen. Kika på LADY 2951 Sophisticated Red till taket i gästrummet och på köksluckorna. Vill du ha en mer neutral ton så kika på LADY 2732 Djup Mocca, LADY 10249 Sober eller LADY 10429 Diskret. Kika sedan på LADY 0471 Lys Antik eller LADY 1376 Froströk till väggarna i köket.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Jämför noga med tapeter.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Tidigare målade köksluckor skall grundas med JOTUN Häftgrundning Universal eller JOTUN Superhäftgrundning.
Det är också viktigt att de tvättas med JOTUN Special Rengöring för gulnat trä spädd 1:10. Eftertorka med rent vatten och en trasa.
Omålade luckor av trä skall grundas med 2 strykningar JOTUN Kvist och Spärrgrundning.
Andra underlag som tex. laminat, hårdplast och så vidare grundas med JOTUN Häftgrundning Universal eller JOTUN Superhäftgrundning.
Mattslipa ytan och avlägsna slipdammet med mikrofibertras innan grundning och målning.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Hej! Sophisticated red låter spännande på tak och köksluckor. Har ett skafferi man kan gå in i i köket där vi har blushing peach som jag glömde säga. Ändrar detta något? Antingen mörkare väggar i köket och beiga köksluckor eller beiga väggar (Tudor eller lys antik) och mörkare kök. Det finns mkt snickerier med feta lister i vitt, låg panel i vitt så även om man målar väggen i färg så finns det ljusa delar och stora fönster. Oavsett känns det som att den grå tapeten behöver bytas ut också om tonerna går i beige, rosa, röd. Vi har dock en mörkgrå stenskiva i köket som vi inte kommer byta.
Hej
LADY 2951 Sophisticated Red brukar fungera med LADY 20047 Blushing Peach men du behöver så klart provmåla. Om du vill ha en lite varmare röd så kika i stället på LADY 2993 Kilim.
Provmåal gien. Jämför även med bänksskiva i sten.