Kategorier:
- Sovrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : 0500
Hej har ett rum som är målat i Tudor. Väggar och målat in två hyllor i färgen. Lite sugen att måla en brunare kulör i taket. Vi har en sockel som är lite högre och den är vit likaså foder runt fönstren och dörr. Denna bruna (som jag målar i taket) vill jag sedan ta upp i köket (köksluckor) som ligger intill. Det är helt vitt idag på väggarna och skåpen är ljust ljust grå. Vill måla köksskåpen bruna. Köket angränsar till vardagsrum målat i lys antik.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har en planlösning att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Det går bra med en egenritad.
Lilla hallen vid ingången, ljusgrå tapet. Vill byta till Lisa Larson Lejon eller Pure Honeysuckle & Tulip Soft Russet. Första gästrummet intill köket är målat i Tudor, ljusa golv, lite mörka detaljer. Stort fönster och högt i takt. Funderar på någon rolig färg i taket som sedan kan tas upp i köket. Här behöver jag råd. Köket vita väggar, ljusa golv, stora fönster och högt i takt. Köket är ljusgrått och jag funderar på att måla köket i någon rolig färg för att få saker att hända. Vardagsrummet som angränsar till köket är Lys antik. Vita detaljer och mörkbruna inslag i vissa möbler. Har tagit upp kuddar etc. i rostrosa/rött för att få röd tråd till lilla hallen innan sovrummet. Lilla hallen innan sovrummet är roströd/rosa - Palazzo. Tar upp det röda/rosa i tapeten i sovrummet. Sovrummet är Green harmony och Pimpernel grön. Andra sovrummet är Solkatt (antik gul) som tar upp det gula i pimpernel. Dressingroom mellan sovrummen. Här är allt helt vitt och här skulle jag vilja sätta in dörrar eller draperi vid garderoberna i någon rolig färg som binder ihop allt.