Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Hall
- Övrigt
Vi ska måla om hela lägenheten och jag behöver råd. Lägenheten ligger i västerläge med stora fönster och generöst ljusinsläpp. Jag vill inte att det ska se för gult ut, med tanke på att det blir mycket solinsläpp. Min tanke är att på väggarna ha något i stil som kokos, silke, skandinaviskt ljus, själ eller sans. Vill ha beigevita väggar med värme. Tak och snickerier tänker jag att jag ska måla i någon vitare färg som går ihop med väggarna, tex lätthet, bomull, eggvit. Våra möbler som tex soffbord och matbord går i valnöt medans soffa och fåtölj är krämvita. Vet inte riktigt vilken färg som "beter sig" bäst i vår lägenhet, samt vilken vit tak/snickerifärg man isåfall ska välja. Tack på förhand!
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.
Hej! Detta är planlösningen och ALLT ska målas! Lister, karmar, alltihop! Köksluckorna är jag inte helt 100% på, de är vita men vet ej koden ännu. Dock kan vi bortse från köket just nu :) Jag är ute efter något i denna stil.
Hej igen
Tack. Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer och köksluckor utgör en stor yta som du kommer att se samtidigt som du ser väggarna. Kulören på dessa kommer därför att påverka hur du upplever slutresultatet. Den vita tonen på köksluckorna kommer att påverka mitt förslag. Se om du har möjlighet att kolla upp detta:)
Köket från visningen ser ut såhär. Har dock inte möjlighet att kolla upp koden just nu då vi ännu inte har tillgång till lägenheten. När vi får nycklarna börjar vi renoveringen. Har möjlighet att måla om köket också men detta är färgen om det går att tyda något av bilden.
Annars får jag ta reda på färgkoden på köksluckorna och återkomma! Men som sagt ska lister, karmar, tak och väggar målas :)
Har frågat säljaren och enligt henne ska det vara nära denna färgkod: NCS S 0500-N. Om vi säger att jag inte målar om köket, men målar om allt annat, vilka färger blir då bäst? :) Mvh Sandra
Hej igen
Tack. Jag har full förståelse för att ni vill sätta igång. Den vita tonen på köksluckorna kommer dock att påverka vilken ljusare kulör som blir fin hos dig och i slutändan kommer det alltså påverka hur du kommer att uppleva slutresultatet.
Men, om du är ok med att det kanske inte blir som du tänkt dig och du senare målar om och köksluckorna har kulören S0500-N så kika på LADY 1275 Mild eller LADY 0486 Silke till väggarna i kök/v-rum.
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och lister i bostaden i LADY 9918 Klassisk Vit.
Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser.
För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.
För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.
Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak
Stort tack för hjälpen! Ja har kikat på silke tidigare! Hade det funkat med en något bruten vit snarare än kritvit (Klassisk Vit)? Eller den kanske upplevs lite mer gyllne i solljus och i kombination med silke :)