Hitta den perfekta gammelrosa färgen

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : -

Har Jotun Tidlös som väggfärg i vardagsrummet och Jotun Green Harmony på bröstpanel samt trappa i hallen. Mellan dessa ligger köket och där behöver jag hjälp. Jag ska renovera och vill ha rosa skåpluckor. Vill hitta den perfekta gammelrosa, dovt rosa färgen! Hela köket kommer rivas ut så jag kan anpassa tak, väggar och golvfärg hur jag vill. Har Jotun Deco Pink i badrummet men tycker den känns lite för ”lite” rosa. Söker alltså något som är lite mörkare/starkare rosa men ändå inom dovt gammelrosa-skalan. Tar tacksamt emot hjälp. Även tips på en fin ljusgrå väggfärg som passar till vore bra!

2026-02-24 17:01:08

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Om du har möjlighet att kolla upp vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina tak, fönster, dörrar och lister har, om inte ALLA dessa detaljer i bostaden ska målas, så vore det toppen. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur ni kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N, 0502-S (utan S) och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Tack för svar! Då vi ska riva ut allt så kommer även tak, fönsterkarmar, lister målas. Bifogar planritning.

25/02/2026 17:22:22

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Lite osäker, har du möjlighet att förtydliga om du kommer att måla om alla tak, alla fönster, dörrar och lister i hela bostaden? Om inte så är det bättre att utgå ifrån den vita ton som det som ej ska målas har.

Återkom med detta så hjälper jag dig gärna vidare.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, allt ska målas om!

26/02/2026 16:29:18

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Tack. Ser att du har en grå ton i angränsande rum och även vill ha en grå kulör på väggarna i köket. Grått kommer att upplevas grågrönt ihop med rosa luckor. Kan du tänka dig att måla om v-rum som idag är målat i Tidlös, i an varmare ton?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej. Allt ska målas om. Det jag vill är att få förslag på vilka rosa färger ni har i ert sortiment som går i tonen gammelrosa/dovt rosa. Inget annat.

27/02/2026 14:31:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Då börjar vi med köket. Kika på  LADY 10580 Soft Skin,  LADY 20047 Blushing Peach,  20362 Pink Ambience eller  LADY 12120 Desert Pink till köksluckorna. Väggarna kan då vara i  LADY 1519 Vanilj,  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller  LADY 1376 Froströk.

Måla allt som är vitt i bostaden, tak, fönster, dörrar och lister i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla gärna på stora pappersark som du kan flytta runt i rummet, så att du ser hur kulörerna upplevs i olika ljus och på olika platser. Återkom med hur du upplevde dessa kulörer i din miljö så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För ett supermatt och exklusivt utseende på väggen rekommenderar vi LADY Pure Color – vårt mest populära val. Den ger ett djupt och vackert uttryck, helt fri från reflektion.

För vackra, matta väggar i enklare projekt passar LADY Essence och LADY Balance bra. I kök, hall och andra utsatta ytor rekommenderar vi LADY Wonderwall – vår mest robusta väggfärg, utvecklad för högt slitage.

Trädetaljer som panel/paneltak, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt 03, Silkematt 15, Halvblank 40 och Superblank 80. Släta tak målas med LADY Perfection.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun